Shtëpia / Tag Archives: Opinion

Tag Archives: Opinion

Thaçi takon Haradinajn para se të niset drejt SHBA-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është nisur drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, meqë do të marrë pjesë në Lutjet Kombëtare të Mëngjesit. Ai ka njoftuar përmes një postimi në Facebook se ai do të jetë pjesë e kësaj ceremonie “bashkë me liderë të shumtë botërorë”. Thaçi ka theksuar se …

Shiko më shumë »

E rëndë / Katër persona mbyten në Liqenin e Shkodrës (Foto)

Një tragjedi ka ndodhur sot në Liqenin e Shkodrës, në anën malazeze, kur një familje me tre anëtarë dhe një djalë nga Podgorica janë mbytur, teksa stuhia përmbysi varkën me të cilën po udhëtonin. Lajmi është bërë i ditur nga mediat malazeze, ku paraprakisht dyshohet se janë mbytur një çift …

Shiko më shumë »

Pas shqipes gjuhë zyrtare, shqiptarët synojnë nr. 2 të shtetit të Maqedonisë

Partitë politike shqiptare bazuar në qëndrimet e deritanishme në zgjedhjet presidenciale, që pritet të mbahen në prill, nuk do të marrin pjesë me një kandidat për president, opsion ky i propozuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim, pasi nuk mori ende një përgjigje nga partneri i saj në Qeveri, LSDM-ja për …

Shiko më shumë »

Shpërthim i fuqishëm në restorant, 3 të vdekur (Video)

Të paktën tre gra raportohet se kanë humbur jetën dhe një tjetër ka mbetur i plagosur në qytetin e Kalamatës në Greqi pas shpërthimit në flakë të një restoranti. Nga të dhënat e para thuhet se shkak i kësaj ngjarje është bërë rrjedhja e gazit në pjesën e kuzhinës. Mediat …

Shiko më shumë »

Gruevski: Si u arratisa nga Shqipëria drejt Hungarisë!

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski për herë të parë në një intervistë për TV Sitel ka dhënë detaje lidhur me arratisjen e tij drejt Hungarisë. Po ai ka lënë mister se si ka hyrë në Shqipëri, duke lënë për të kuptuar se kalimi ka qenë ilegal, transmeton INA. “Fillimisht jam larguar drejt …

Shiko më shumë »

Haradinaj shkarkon ministrin pas ultimatumit të opozitës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shkarkuar Nenad Rikalon nga posti i ministri të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Haradinaj, përmes një postimi në Facebook ka falënderuar Rikalon për bashkëpunim. “Në proceset politike para vetes, do të respektoj angazhimin e secilit. Ministri Rikalo ishte ministër i respektuar në Qeverinë e …

Shiko më shumë »

Maqedoni, tre ish-ministra nën akuzë për korrupsion

Policia maqedonase ka ndaluar të premten tre ish-Ministra dhe një ish-Zëvendës ministër të Bujqësisë dhe ata janë dërguar menjëherë në gjykatë, nën akuzat për shpërdorim të detyrës. Njëri nga ta, Lupço Dimovski është aktualisht deputet në parlament dhe po ashtu i amnistuar në lidhje me ngjarjet e dhunshme të prillit …

Shiko më shumë »

Thaçi sfidon Berishën, e fton në debat për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ishte i ftuar sonte në emisionin “Të Paekspozuarit”, në News24, përballë analistëve Fatos Lubonja dhe Andi Bushati. Presidenti i ka komunikuar autorit të emisionit, Ylli Rakipi se dëshiron dhe është i gatshëm të përballet në puntatën e ardhshme të emisionit “Të Paekspozuarit” me ish kryeministrin …

Shiko më shumë »

Vuçiç, letër Trumpit: Dialogu vazhdon kur të hiqet taksa

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se i ka shkruar letër presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në të cilën, siç u shpreh, ka thënë se Beogradi është i gatshëm të vazhdojë dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën “në momentin kur Kosova të heqë taksën” që u ka …

Shiko më shumë »

Qeveria maqedonase flet për herë të parë shqip

Në qeverinë maqedonase është folur për herë të parë shqip. Ministrat shqiptarë kanë nisur të përdorin zyrtarisht gjuhën shqipe, si në seancat parlamentare, por edhe mbledhjen e kabinetit. I pari që foli atje në gjuhën e tij amtare ishte ministri i Diasporës, Edmond Ademi, e cili e ndau këtë ngjarje …

Shiko më shumë »