Shtëpia / Tag Archives: Ekonomi (faqa 2)

Tag Archives: Ekonomi

Ulen të ardhurat, fitimi i sistemit bankar bie me 72% në tremujorin e parë

Fitimi i sistemit bankat ka shënuar një rënie të fortë në tremujorin e parë të këtij viti. Sipas Bankës së Shqipërisë, e cila i raporton të dhënat sipas standardeve lokale të kontabilitetit, bankat raportuan një fitim prej rreth 1.4 miliardë lekësh në janar-mars 2020, me një rënie prej 72% në …

Shiko më shumë »

Dokumenti/ Pas ankesave të biznesit, qeveria ndryshon garancinë sovrane

Qeveria shqiptare ka reflektuar ndaj ankesave të biznesit dhe ka marrë vendim për ndryshimin e vendimit për Garancinë sovrane që shteti ka me bankat për mundësimin e kredive për biznesin. Në  fletoren më të fundit zyrtare me anë të një VKM-je është rishikuar  vendimin nr. 277, i 6 prillit për …

Shiko më shumë »

Tabela/ Izolim me Europën? Rritet importimi i mallrave nga portet ruse dhe turke, asnjë anije nga Kina

Për shkak të pandemisë së koronavirusit lëvizja ajrore, tokësore dhe detare për udhëtarët u kufizuan, por se për mallrat importin e eksportin nuk ndaluan.  Durrësi është porta hyrëse e mallrave nga e gjithë bota, e ku qarkullon volumi më i madh i shkëmbimit tregtar. Edhe pse situata nuk ishte akoma …

Shiko më shumë »

Shqipëria me ndihmën qeveritare më të ulët në Ballkan, humbi 10 herë më shumë vende pune

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit të të papunëve që ka shkaktuar kjo krizë e paprecedentë. Numri i vendeve të punës së humbura në Serbi e Maqedoni është rreth 10 …

Shiko më shumë »

Protokolli i plotë/ Hapja e Qendrave tregtare, si do zbatohen masat e rrepta

Përpos parukerive, klinikave dentare, ditën e nesërme (e hënë, 11 maj) nisin aktivitietin edhe një pjesë e dyqaneve të qendrave tregtare. Sigurisht që lëvizja dhe qëndrimi nëpër qendra do të jetë e kufizuar dhe në kushte sigurie. Në protokollin e masave higjieno-sanitare të publikuar në e-albania thuhet se: Vizitorët duhet …

Shiko më shumë »

Del formulari/ Mbi 13 mijë veta pa pagën e luftës, si korrigjohen gabimet

Një sërë punonjësish nuk kanë mundur të përfitojnë pagë e luftës për shkak se kanë bërë gabime në plotësimin e formularit. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka dhënë edhe një mundesi për këta qytetarë, duke sqaruar se tatimpaguesit, të cilët në formularin “Kërkesë për ndihmë financiare”, Paketa 1, kanë plotësuar …

Shiko më shumë »

Guvernatori flet për recesion, garancia sovrane e qeverisë për biznesin e stopuar

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko deklaroi se akoma nuk ka përfunduar garancia sovrane, ndërsa kanë kaluar rreth dy muaj që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19. Ai tha se momentalisht bankat po operojnë me garancinë e parë sovrane për pagat e punonjësve. “Garancia sovrane për biznesin akoma nuk është …

Shiko më shumë »

Frika nga koronavirusi sjell modën e re të turizmit në Shqipëri

Në kushtet e një izolimi total nga situata e krijuar nga pandemia e koronavirusit, turizmi pritet të jetë sektori më i prekur në Shqipëri. Rreziku nga Covid-19 nuk është larguar ende dhe se të pakta janë shanset që shqiptarët të udhëtojnë jashtë Shqipërisë për të kaluar pushimet e tyre në …

Shiko më shumë »

Koronavirusi ngrin shitjet e apartamenteve, kërkesat ulen me 50%

Kriza që pritet të shkaktohet nga koronavirusi në ekonomi pritet të ndjehen dhe në tregun e pasurive të paluajtshme. Ekspertët që merren me tregun e shitjeve pohojnë për gazetë Shqip se aktualisht po flitet për një ngrirje të tregut të shitblerjes së pasurive të paluajtshme, por edhe për qiratë e …

Shiko më shumë »

Rama i “kërcënoi” për mos dhënien e pagave, Biznes Albania letër Qeverisë

Biznes Albania përmes një deklarate për shtyp thotë se po ndjek me vëmendje situatën dhe gjendjen e bizneseve në vend të krijuar prej pandemisë së COVID 19. Pavarësisht masave dhe paketave të qeverisë, Biznes Albania konstaton se gjendja e biznesit në vend është shumë e vështirë. Nisur nga kjo, Biznes …

Shiko më shumë »