Shtëpia / Tag Archives: Ekonomi

Tag Archives: Ekonomi

19% e familjeve borxhlie ushqehen me lista, nuk paguajnë dot mallrat që blejnë

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në dyqane, ku familjet konsumojnë mallra pa mundur t’i paguajnë në kohë. Një anketë e Bankës së Shqipërisë tek 2010 familje të shtrira në të gjithë vendin …

Shiko më shumë »

KLSH ngre alarmin: Vendi drejt falimentimit, është fshehur borxhi real

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit mbi Buxhetin Faktik 2018 nxjerr në pah një shthurje të financave publike. Në përpjekje për të ruajtur parametrat e deficitit buxhetor dhe të borxhit publik, financat kanë fshehur detyrimet e prapambetura, të cilat realisht arrijnë në 75 miliardë lekë, nëse përllogariten dhe detyrimet …

Shiko më shumë »

Drama e pensioneve, rreth 1,200 ente publike nuk paguajnë sigurimet (LISTA)

Mijëra punonjës që aktualisht punojnë në shtet dhe në ndërmarrjet në pronësi publike do të përballen me dramë në pleqërinë e tyre, pasi institucionet ku ata punojnë nuk i paguajnë detyrimet për sigurimet shoqërore. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet një kërkese me të drejtë informimi nga “Monitor”, vuri në …

Shiko më shumë »

BSH: Çmimet e banesave u rritën me 1.8% në 6-mujor, por…

Banka e Shqipërisë raportoi se çmimet e banesave janë rritur me 1.8 për qind në gjashtëmujorin e parë të vitit në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Banka e nxori këtë konkluzion pas një anketimi me mbi 300 agjenci të pasurive të paluajtshme në të gjithë …

Shiko më shumë »

Grupi Balfin bën transparente taksat, ja sa ka paguar në vitin 2018

“Ne nuk i shpikim vetë stilet menaxhuese. Ne i ndjekim nga pranë trendet në metodologjitë e menaxhimit. Ne lexojmë shumë, shohim se si konglomeratet e mëdha drejtohen në Gjermani apo në SHBA dhe e përshtatim atë që kemi parë, në Shqipëri. Në fillim të viteve ’90, i bëja të gjitha …

Shiko më shumë »

Fuqia e nivelit tjetër

*Shkrim promocional Telefoni më i përfolur i verës që lamë pas, Galaxy Note10, nuk është thjesht një smartphone. Është një telekomandë lojrash, një studio filmike, një kompjuter me një laps inteligjent – e gjitha në një pajisje. Fjala kyç e inovacionit të gjigandit Samsung ishte padyshim më shumë: më shumë …

Shiko më shumë »

INSTAT: Ekonomia u rrit me 2,31%

Ekonomia shqiptare vijoi trendin e rritjes edhe në tremujorin e dytë të vitit 2019. Sipas të dhënave nga INSTAT prodhimi i brendshëm bruto u rrit me 2,31%, kundrejt rritjes 2,21% në tremujorin e parë 2019. Rritja ekonomike në tremujorin e dytë u mbështetet nga një gamë më e gjerë sektorësh …

Shiko më shumë »

Sot hyjnë në qarkullim kartëmonedha e reja 200 dhe 5000 lekëshe. Ja si duken

Del sot në qarkullim  seria e re e kartëmonedha 200 dhe 5000 lekëshe. Kartëmonedha e vjetra do të vijojnë të jenë në qarkullim për tu tërhequr gradualisht nga Banka e Shqipërisë. Banka e Shqipërisë njofton prerjet e reja të kartëmonedhave janë pjesë e serisë, 500, 1000, 2000 lekë. Kartëmonedhat kanë një …

Shiko më shumë »

Investitorët e huaj ‘pushtojnë’ Serbinë e Maqedoninë, Shqipëria peng i koncesioneve (Renditja)

Nga Ornela Liperi Ekonomitë në Europën Juglindore (EJL) po i gëzohen rritjes së të ardhurave të konsumatorëve, që po i nxit ata të shpenzojnë më shumë dhe kompanitë gjeneruan rekord të shitjeve dhe fitimeve. Rritja e shpejtë përfshiu të gjithë ekonominë, ku sektori automotiv ishte arsyeja më e madhe për …

Shiko më shumë »

Bankers Petroleum fundos rafinerinë e Ballshit, sërish ARMO në kolaps

Rafineria e Ballshit ka ndërprerë prodhimin dhe aktualisht është pezull pasi prodhuesi kryesor i naftës bruto në vend ka bllokuar furnizimin në pritje të pagesave. Bankers Petroleum, kompania e prodhimit të naftës bruto bëri të ditur përmes një njoftimi për shtyp se Tosk Energji, kompania që menaxhon rafinerinë e Ballshit, …

Shiko më shumë »