Shtëpia / Tag Archives: Dossier

Tag Archives: Dossier

IKJA PA ZHURMË E ENDACAKUT TË PAFAJSHËM…!

Nga Ilir ÇUMANI Në edicionet e lajmeve të mbrëmjes, përmes kronikave të zeza, disa televizione transmetuan një lajm të shkurtër, që bënte fjalë për vdekjen e një endacaku 54-vjeçar në qytetin e vogël bregdetar të Sarandës. Sipas lajmit që u transmetua, u tha se vdekja i kishte ardhë si shkak …

Shiko më shumë »

JO TË LUASH ME ZJARRIN, POR ME FUNDIN E BOTËS

Nga Max HOFMANN Sigurisht, sipas të gjitha informacioneve të ditura, SHBA ka të drejtë. Rusia me raketat e saj 9M729 shkel marrëveshjen INF për ndalimin e raketave tokësore atomare me rreze të mesme veprimi. Këtë e kanë konfirmuar, sipas informacioneve të Deutsche Welles edhe shërbime të ndryshme sekrete perëndimore, pavarësisht …

Shiko më shumë »

PËR NJË SHQIPËRI ME MUNDËSI, LIRI DHE VLERA

Jorida Tabaku Shqipëria nga janari 2014 është gdhirë një vend i mbushur në taksa dhe tarifa të reja. Shqiptarët janë sot një popullsi që nuk ka dëshirë të sipërmarrë biznese, inovacione por vetëm sipërmarrjen për emigrim. Rreth 400 mijë kanë tentuar apo janë larguar nga Shqipëria. Një vend që pas …

Shiko më shumë »

KORRUPSIONI DHE GJYSMA E “PADUKSHME” E MËKATIT TË DREJTËSISË…!

  Nga Ilir ÇUMANI Transparency International në raportin e saj vjetor mbi shkallën e korrupsionit në botë, e ka renditur Shqipërinë në vendin e 99 – të, ndryshe nga një vit më parë kur ajo ishte radhitur në vendin e 91 – të. Ky raport, ka përfshirë 180 vënde të …

Shiko më shumë »

PËRGJIMET, GODITJE FRONTALE PËR EDI RAMËN!

Nga Spartak NGJELA Zëri i Amerikës, për blerje votash në zgjedhjet e vitit 2017; goditi në mënyrë frontale kryeministrin aktual të Shqipërisë. Në fakt, kjo është akuzë e rëndë që po ngre politika amerikane, se Rama është ngritur kundër sistemit.  Njëlloj si Berisha në vitin 1996. Si mund të drejtojë …

Shiko më shumë »

MËNYRA PËR TË SHPËTUAR NGA SIGURIMSAT QË KAPIN SHTETIN

Nga Astrit PATOZI Çdo debat për spiunët apo bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit, që gëlojnë ende nëpër institucionet tona edhe pas 27 vjetësh, e bën të domosdoshëm një qëndrim të prerë e shterrues për këtë temë. Duhet të hapen dosjet për çdo zyrtar apo ish-zyrtar të lartë, deri në një …

Shiko më shumë »

NJË LIGJ I POSHTËR!

Nga Ylli MANJANI Ligji më i ri që ka përgatitur qeveria, për krijimin e një kompanie shteterore për të menaxhuar pronat publike, është mjaft i disktutueshëm. Ideja e krijimit të kompanive shtetërore nuk është detyrimisht e gabuar, por propozimi i qeverisë ngre pyetje dhe dyshime serioze. Disa nga pyetjet/çështjet që …

Shiko më shumë »