Shtëpia / Tag Archives: Bota

Tag Archives: Bota

Tragjike, zjarri në banesë shkrumbon për së gjalli 5 fëmijë të një familjeje

Një zjarr në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, la të vdekur pesë fëmijë të një familjeje. Autoritetet e qytetit thanë të hënën se zjarri ka përfshirë një shtëpi gjatë natës, duke vrarë pesë vajza të moshës midis tre muajshe deri në 13 vjeçe. Zyrtarët e shërbimit të emergjencës i thanë Radios …

Shiko më shumë »

Pasojat e ndarjes, 50-vjeçari djeg makinën me ish të dashurën brenda (FOTO)

Një zënkë midis një gruaje dhe ish të dashurit të saj gati sa nuk ka përfunduar me një tragjedi në Vercelli të Italisë. 41-vjeçarja Simona Roça u sulmua të hënën në mëngjes në parkingun e një qendre tregtare nga një burrë me të cilin kishte pasur një lidhje, me këtë …

Shiko më shumë »

Bomba e Luftës së II Botërore gjendet në ngarkesën me patate

Një granatë e kohës së Luftës së Dytë Botërore është gjetur në mesin e një ngarkese me patate të dërguara nga Franca në një fabrikë në Hong Kong. Policia që realizoi shpërthimin e kontrolluar të granatës tha se pajisja 8 cm e gjerë ishte e veshur me baltë dhe ndodhej …

Shiko më shumë »

Grabitje “hollivudiane” në Belgjikë, ‘skifterët’ hyjnë në bankë nga kanalizimet

Një grabitje spektakolare ka ndodhur në Antwerp të Belgjikës, ku grabitësit janë treguar shumë inteligjent, pasi kanë përdorur tubat e kanalizimeve të një banke, për të hyrë brenda institucionit ku kanë marrë paratë dhe janë zhdukur duke mos lënë asnjë gjurmë. Hetuesit belg janë duke ekzaminuar në mënyrë të specializuar …

Shiko më shumë »

Shqiptarë kujdes, ja si do e pësojnë azilkërkuesit mashtrues në Gjermani

Rregullat dhe qasja e re e Gjermanisë ndaj emigrantëve janë sa toleruese aq edhe me karakter ndëshkues, saqë azilkërkuesit duhet të jenë shumë të vëmendshëm, pasi nëse rezultojnë mashtrues do ta pësojnë keq. Kështu, sipas planeve të treguara nga ministri i Brendshëm Gjerman Horst Seehofer, ata azilkërkues që gënjejnë për …

Shiko më shumë »

Rritja e temperaturave do ta ndryshojë ngjyrën e oqeaneve

Temperaturat në rritje do ta ndryshojnë ngjyrën e oqeaneve të botës, duke i bërë ato më të kaltër në dekadat e ardhshme, thonë shkencëtarët. Sipas tyre, rritja e nxehtësisë do ta ndryshojë përzierjen e fitoplanktonit ose organizmave të vegjël detarë, të cilët thithin dhe reflektojnë dritën. Shkencëtarët thonë se do …

Shiko më shumë »

Fëmijët po paguajnë çmimin e eksperimentit të tmerrshëm

Mëshirë për fëmijët në Venezuelë! Vdekje nga uria, etja apo sëmundjet e shërueshme , shitja e tyre tek maniakët seksualë apo thjeshtë braktisja. Ky është çmimi që po paguajnë fëmijët për shkak të eksperimenti të dështuar socialist në Venezuelë. Më shumë se një në shtatë fëmijë aktualisht vuajnë nga kequshqyerja, …

Shiko më shumë »

“Dita e të Dashuruarve” bashkon Putinin, Erdoganin dhe Rohanin

Liderët e Rusisë, Iranit dhe Turqisë pritet të takohen në Sochi të Rusisë më 14 shkurt për të diskutuar situatën në Siri. Lajmi është njoftuar nga mediat shtetërore ruse dhe ato turke. Transmetuesi rus, NTV ka thënë se liderët do të diskutojnë për situatën në të ashtuquajturat zona të de-eskalimit …

Shiko më shumë »

Maduro kërcënon Trump: Do dalësh nga Shtëpia e Bardhë i mbuluar me gjak!

Përplasja mes Nicolas Maduros dhe presidentit Donald Trump po bëhet çdo ditë edhe më e fortë. Maduro kërcënoi Trump se do të dilte nga Shtëpia e Bardhë i mbuluar në gjak, nëse do të ndërhynte në krizën e vendit të tij. “Ndalu Donald Trump! Po bëni gabime që do t’iu …

Shiko më shumë »

Dëbohet nga banesa se ishte me menstruacione, vdes gruaja

Një grua nga Nepali ka vdekur nga asfiksia pasi ishte dëbuar në kasolle për shkak të menstruacioneve. Ky është rasti i dytë brenda javës, pas vdekjes së një nëne dhe dy fëmijëve në rrethana të ngjashme dhe ka shkaktuar zemërim . Shumë komunitete në Nepal i shohin gratë në periudhën …

Shiko më shumë »