Shtëpia / Tag Archives: Aktualitet (faqa 3)

Tag Archives: Aktualitet

Kodi i ri Zgjedhor, PD e aleatët paralajmërojnë PS: Konsensusi minohet kur…

Opozita e bashkuar ka njoftuar edhe përmbylljen e kodifikimit me konsensus për marrëveshjen e arritur në 5 qershor mes palëve për reformën zgjedhore. Në një deklaratë për mediat opozita u shpreh se falë tyre, u plotësua një nga 15 kushtet e vendosura nga BE për çeljen e negociatave. Në këtë …

Shiko më shumë »

Aksident tragjik, përplaset për vdekje 47-vjeçarja në Kavajë

Aksident tragjik në Kavajë. Një 47-vjeçare ka ndërruar jetë si pasojë e një aksidenti të ndodhur ditën e sotme rreth orës 14:50, tek mbikalimi i Harizaj, në Kavajë. Mësohet se aksidenti është shkaktuar nga S.B., i cili teksa lëvizte me makinë e tij ka përplasur 47-vjeçaren, e cila si pasojë …

Shiko më shumë »

Valë arrestimesh në Tiranë, 13 të prangosur në pak orë. Policia raporton edhe për një viktimë

Policia e Tiranës ka arrestuar gjatë 48 orëve të fundit 13 persona, njëri prej tyre i shpallur në kërkim. Ndërsa një person i aksidentuar ka humbur jetën në spital si pasojë e plagëve të marra. Viktima është shtetasi me inicialet T. Sh., 76 vjeç, banues në Berat. Ndërsa në rrugën …

Shiko më shumë »

Vdes 63-vjeçari me koronavirus, shkon në 52 numri i viktimave në Kosovë

Në Klinikën Infektive sot ka vdekur edhe një person me Covid-19. Një 63 vjecar nga Gjilani është viktima e 52 nga koronavirusi në Kosovë.Këtë lajm e ka bërë të ditur Komuna e Gjilanit përmes një komunikate, Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e ka konfirmuar rastin e vdekjes së …

Shiko më shumë »

A duhet t’i kthejë Basha, të akuzuarit për korrupsion në Partinë Demokratike?

Lulzim Basha ka nisur një fazë të re politike të avancimit të ofertës elektorale, kryesisht në aspektin ekonomik, ku ndryshe nga ç’ka ndodhur deri më sot, opozita nuk po flet më thjesht për kontestim, por për propozim. Në këtë logjikë, ka një logjikë apo debat, që vjen natyrisht nga rryma …

Shiko më shumë »

Sekretet dhe pasuritë e gjyqtarëve dhe të diplomatëve, Shqipëria kërkon ndihmën e NATO-s dhe BE

Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ka firmosur marrëveshje me 24 shtete, të cilat japin informacione të karakterit tejet sekret për shtetas shqiptarë apo të huaj, por edhe anasjelltas. Që prej vitit 1990, në Shqipëri kanë hyrë dhe kanë dalë shumë persona shqiptarë dhe të huaj, për të cilët …

Shiko më shumë »

OFL zbarkon në Krujë dhe Fier/ Kush janë 4 “të fortët” që duhet të deklarojnë pasurinë (Emrat)

OFL u ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve: Hasan Albrahimi, Muharrem Kulla, Agim Hëna, Abaz Berhami Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i …

Shiko më shumë »

Sekuestrohen 13 kg kokainë, ‘bosi’ shqiptar e shpërndante me biçikletë, ndërsa italiani si…

Policia italiane ka vënë në pranga dy persona, mes tyre një shqiptar 27-vjeçar. Referuar raportimit të mediave fqinje bëhet e ditur se shqiptari dhe italiani 52-vjeçar, me ‘profesion’ taksist u kapën duke shkëmbyer drogë. Si u bë arrestimi Taksisti ishte vënë re të shtunën para një supermarketi në zonën e Cesena, ku takohej …

Shiko më shumë »

Apeli i fortë i ekspertit të ISHP-së: Mbani maskat, ose rikthehemi në karantinë!

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Shqipëri ka vënë në alarm ekspertët e shëndetësisë. Rikthimi i karantinës në shtator, sipas tyre është e vetmja mënyrë për të shmangur humbjet e jetëve, pasi po vërehet një neglizhencë nga ana e qytetarëve për të respektuar masat. Në një video …

Shiko më shumë »