Shtëpia / Tag Archives: Aktualitet

Tag Archives: Aktualitet

Ishte kapur me drogë/ Vetëvrasja tragjike e të burgosurit, 20 minuta pas një telefonate me familjen

Vetëvrasja e të burgosurit Bilbil Zekaj në një nga qelitë e paraburgimit të Fierit ka shtuar dyshimet për familjarët. Ata janë tronditur nga akti i rëndë i vetëflijimit një ditë më pare dhe kërkojnë nga autoritetet sqarimin e plotë të rrethanave të vdekjes së të afërmit e tij. Në fakt, …

Shiko më shumë »

“Më vonë do fillojë vala e problemeve mendore”/ Mjeku tregon çfarë do lërë pas koronavirusi

Pandemia e koronavirusit duket se po tkurret, por pasojat do të jenë të dukshme për një kohë të gjatë. Përpos humbjeve të mëdha në ekonomi, izolimi për shkak të Covid-19 ka lënë pasoja edhe në shëndetin mendor. Për të folur për këtë situatë ishte në studion e “Abc-ja e mëngjesit” …

Shiko më shumë »

“Vettingu nuk është hakmarrje”/ Në Kosovë do të kopjojnë “modelin shqiptar”

Vettingu në sistemin e drejtësisë po shihet të jetë i pashmangshëm që të ndodhë në Kosovë. Ky proces po konsiderohet si i domosdoshëm dhe esencial për pastrimin e tërë sistemit të drejtësisë dhe “ç’kapjen e shtetit”. Ndërkaq, ekspertët e angazhuar nga Qeveria Kurti për draftimin e skenarëve për procesin e …

Shiko më shumë »

Ekzekutimi mafioz/ Policia nxjerr skedën e viktimës, dyshohet për vrasës me pagesë

Ekzekutimi tipik mafioz i të riut nga Vlora ende nuk është shoqëruar me identifikimin e autorëve të mundshëm. Policia ka ngritur disa pista hetimi dhe marrë nën cilësinë e dëshmitarëve disa persona, por pa mundur të gjejë gjurmë të autorëve. Kristjan Breshanaj u ekzekutua në Vlorë pak pas mesnatës së …

Shiko më shumë »

Legalizimi i kanabisit, eksperti Blickman: Detajet e paqarta, pse më bëjnë të dyshoj

Nisma e qeverisë shqiptare për legalizimin e kanabisit për qëllime mjekësore ngre dyshime nga ekspertët ndërkombëtarë. Tom Blickman, një ekspert i reformës së politikës së drogës në Institutin Transnacional me qendër në Amsterdam, ka komentuar vendimin e qeverisë shqiptare për legalizimin e kanabisit në vend. Duke folur për  Balkan Insight, …

Shiko më shumë »

Paratë e krimit/ Zbulohet shuma marramendëse, 40 milionë euro në llogaritë e të “fortëve”

Paratë e krimit janë prej kohësh në qarkullim dhe shumë prej tyre janë investuar jo pak. Gjatë vitit 2019, me kërkesë të prokurorëve, gjykatat kanë vendosur sekuestrimin paraprak të pasurive të njerëzve të krimit me vlerë mbi 40 milionë euro. Janë sekuestruar apartamente banimi, njësi tregtare, garazhe, tokë truall, tokë …

Shiko më shumë »

Faturat e hetimeve/ “Shfrytëzoni sekuestrot”, Kryeprokurori nxjerr urdhrin për pagesat

Shpenzimet procedurale janë një faturë e lartë për shtetin shqiptarë përgjatë hetimit të veprave penale, ndërsa prokurori Olsian Çela me anë të një udhëzimi u kërkon vartësve të tij të unifikojnë tarifat e shpenzimeve dhe të menaxhojnë shpenzimet. Shefi i organit të akuzës Çela për herë të parë kërkon që …

Shiko më shumë »