Recent Posts

Senati amerikan miraton sanksionet e reja ndaj Rusisë, Iranit dhe Koresë së Veriut

Senati amerikan ka miratuar ligjin për sanksione të reja ndaj Rusisë, Iranit dhe Koresë së Veriut, i cili tash do t’i dërgohet për nënshkrim presidentit Donald Trump. Senatorët votuan me shumicë dërmuese 98 me 2, një ditë pasi që Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve u pajtuan rreth kushteve. Senatorët votuan …

Shiko më shumë »

Anilda Ibrahimi merr çmimin “Rapallo Carige” në Itali

Shkrimtarja shqiptare Anilda Ibrahimi është vlerësuar me çmimin Kombëtar letrar për gratë shkrimtare « Rapallo Carige» në Itali. Në edicionin e 33 të këtij çmimi, Ibrahimi është vlerësuar për romanin «Emri yt është një premtim » botim i Einaudi 2017. Anilda e cila prej 20 vitesh jeton në Itali ka …

Shiko më shumë »

Shqipëria s’pranon titullin e francezëve për Kadarenë

Dashnor KALOÇI   Në mesin e viteve ’50, kur në Bashkimin Sovjetik, falë liderit të sapoardhur në fuqi Nikita Sergejeviç Hrushov dhe mbështetësve të tij, po kryhej procesi i destalinizimit, diku në Itali filloi të qarkullonte një libër, tip broshure, ku përshkruheshin me detaje tmerret e luftës civile (1918-1922), në …

Shiko më shumë »