Shtëpia / Rajoni

Rajoni

Aeroplani që vinte nga Verona alarmon autoritetet shëndetësore kosovare

Autoritetet kosovare janë alarmuar pas mbërritjes në aeroportin ndërkombëtar  “Adem Jashari” të Prishtinës të udhëtarëve nga Italia. Punonjës të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP) kanë shkuar me shpejtësi aty në veshje mbrojtëse për të kryer analiza për të ardhurit, nga frika se mos ndonjëri prej tyre mbart koronavirusin. Në …

Shiko më shumë »

Taksa me Serbinë/ Albin Kurti sfidon SHBA-të, kryeministri vendim me risk për Kosovën

Kryeministri Albin Kurti i ka kthyer përgjigje negative kërkesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e tarifës ndaj produkteve serbe. Kësisoj priten pasoja të mëdha për Kosovën . Burime të Gazetës Express nga Shtetet e Bashkuara kanë treguar se në fund të javës, Richard Grenell, Shef aktual i …

Shiko më shumë »

Krim makabër, ekzekutohet dhe i digjet trupi luftëtarit të UÇK-së (FOTO)

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Qerim Kelmendi, u gjet i djegur në veturën e tij në fshatin Zahaq të Komunës së Pejës, gjatë orëve të para të mëngjesit të së enjtes. Qerimi kishte qenë njëri nga ushtarët e parë të UÇK-së. Kelmendi ishte kritikues i ish-presidentit Ibrahim Rugova “Emri …

Shiko më shumë »

Dorëzohet Serbia: Njohja e Kosovës çështje kohe, ja kur do anëtarësohet në OKB

Është vetëm çështje kohe para se Serbisë do t’i duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës, “de facto” apo “de jure”. Kështu është shprehur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë një interviste dhënë televizionit serb O2. Këto deklarata të Vuçiçit erdhën menjëherë pas njoftimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se …

Shiko më shumë »

Sekretar amerikan i Shtetit thirrje Kosovës: Hiqni taksën ndaj mallrave serbe

Sekretari i Shtetit Michael Pompeo i bëri thirrje Kosovës të heqë tarifat ndaj mallrave serbe. Sipas njoftimit të zëdhënëses së Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus, gjatë takimit me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi të mërkurën, Sekretari Pompeo i bëri thirrje Kosovës të shfrytëzojë momentin e krijuar pas nënshkrimit të dokumenteve …

Shiko më shumë »

SHBA i jep një mesazh politikës kosovare nëpërmjet Thaçit

Zëvendëssekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, David Norquist, i ka dhënë një mesazh politikës kosovare nëpërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ky i fundit ndodhet në Uashington, ku u takua me Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo. “Ishte një nder që të takohem me Presidentin Hashim Thaçi në Pentagon. Departamenti i Mbrojtjes …

Shiko më shumë »

Haradinaj “nxjerr bllof” Kurtin për çështjen e FSK-së

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sqaroi se FSK-ja vepron në tërë territorin e Kosovës pa pasur asnjë kufizim. Reagimi i tij erdhi pas deklaratës së bërë nga kryeministri i ri Albin Kurti, i cili njoftoi se presidenti Hashim Thaçi ka shkelur Kushtetutën dhe se do të nisin procedurat për shkarkimin …

Shiko më shumë »

Haradinaj reagon pas deklaratës së Kurtit: FSK vepron në Kosovë pa asnjë kufizim

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sqaroi se FSK-ja vepron në tërë territorin e Kosovës pa pasur asnjë kufizim. Reagimi i tij erdhi pas deklaratës së bërë nga kryeministri i ri Albin Kurti, i cili njoftoi se presidenti Hashim Thaçi ka shkelur Kushtetutën dhe se do të nisin procedurat për shkarkimin …

Shiko më shumë »

Edhe në Kosovë si në Shqipëri, paralajmërohet nisja e procedurës së shkarkimit të Thaçit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në një konferencë për shtyp lajmëroi se ka në dorë një dokument që vërteton se presidenti Hashim Thaçi ka kryer shkelje të rëndë të Kushtetutës kur ai ushtronte detyrën e kreut të qeverisë dhe se do të nisë procedurat për shkarkimin e tij. Ndërkohë edhe …

Shiko më shumë »

Analisti i njohur: Serbia ose do të njohë pavarësinë e Kosovës, ose do të hapë fronte “lufte” me fuqitë e mëdha

Ka mundësi që Aleksandar Vuçic, kur t’i jepet ultimatumi për të njohur pavarësinë e Kosovës, të tërhiqet nga posti i presidentit të Serbisë dhe t’ia lërë dikujt tjetër këtë cështje të konsideruar një “patate të nxehtë” që të përvëlon duart, thotë gazetari dhe analisti i njohur Boshko Jakshic. Sipas tij …

Shiko më shumë »