Shtëpia / Politika (faqa 5)

Politika

SHBA-ja “ultimatum” Bashës dhe Kryemadhit me Palmer: Hyni në zgjedhje, se…

Ditën e dytë të vizitës në Tiranë zëvendës ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer e ka nisur me një bashkëbisedim me gazetarët, ku ka theksuar se të gjitha partitë politike duhet të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit. “Opozita duhet të përfshihet në dialog për reformën zgjedhore. …

Shiko më shumë »

“Na surprizuan PD-LSI”, Ambasadori italian mesazh Ramës: Bëj një hap pas!

Nuk e ka fshehur aspak ndjenjën e habisë që u krijoi vendimi i opozitës shqiptare për të djegur mandatet, ambasadori italian. Alberto Cutillo duke folur për mediat lidhur me krizën politike, ka thënë se është surprizuar nga lëvizja e beftë që bënë PD dhe LSI. Duke kërkuar gjetjen e zgjidhjes, …

Shiko më shumë »

Vizitë ‘blic’ në Shkodër/ Ironia e Braçes: Për Voltanën këtu lexojnë edhe qentë!

Zëvendëskryeministri Erion Braçe deklaroi nga Shkodra se do të futen në zgjedhje, duke theksuar se PS ka kandidatë që do ta ndryshojnë tërësisht imazhin e këtij qyteti. Braçe foli edhe për çështjen e blerjes së votave, ku tha se pavarësisht këtij fenomeni, ata nuk e kanë kontestuar asnjëherë kryebashkiaken Voltana …

Shiko më shumë »

A do e zgjidhë SHBA krizën politike? Zyrtari amerikan takime të rëndësishme me liderët e opozitës dhe presidentin

Në ditën e dytë të vizitës së tij në Tiranë, zv/ndihmës sekretari i Shtetit, Matthew Palmer do të zhvillojë takime me liderët e dy partive kryesore opozitare në vend, si dhe presidentin Ilir Meta. Ditën e sotme është parashikuar që Palmer të zhvillojë një takim me kreun e PD, Lulzim …

Shiko më shumë »

Hajdari parashikon fatin e Bashës: Nëse nuk qeveris shtëpinë tënde…!

Rudina Hajdari ka nisur ethshëm aksionin për formimin e një partie të re politike. Me nota kritike ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, ajo ka folur mbrëmjen e sotme si një lidere alternative e së djathtës. Hajdari ka përsëritur se vendimi për djegien e mandateve është marrë në mënyrë autoritare pa …

Shiko më shumë »

Ndërron jetë ish-deputeti i PD-së në Vlorë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Abedin Elmazi është ndarë nga jeta ditën e sotme. Lajmi është bërë i ditur nga kreu i PD-së, Lulzim Basha, përmes një shënimi në Facebook. Basha njofton ndarjen nga jeta të Elmazit, si dhe i shpreh ngushëllimet familjes. “Me hidhërim të thellë mësova se sot u …

Shiko më shumë »

A janë amerikanët pas Rudina Hajdarit? Ja e vërteta!

Rudina Hajdarit, deputetes së Partisë Demokratike që refuzoi të linte mandatet bashkë me pjesën tjetër të kolegëve të saj në respekt të vendimit ekstrem politik të ndërmarrë nga kryetari Basha, iu bë një profil i pazakontë, tipik i një politikaneje rebele ndaj drejtuesve, në studion e emisionit “Open” të Eni …

Shiko më shumë »

A flet Rudina Hajdari me vëllain? Deputetja tregon këshillën për Kirin!

Deputetja Rudina Hajdari e pyetur nga gazetarja Anila Basha në studion e “Open”, nëse flet me të vëllain Kiri Hajdari, pas vendimit të saj për të mos lenë mandatin, ajo u shpreh: “Patjetër që po. Ne jemi rritur në atë mënyrë që secili nga ne ka mendime të lira. Kemi …

Shiko më shumë »

Djegia e mandateve, Rudina Hajdari kundër PD: Atentat ndaj demokracisë

Deputetja e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari, e ka cilësuar një atentat kundër demokracisë shqiptare djegien e mandateve parlamentare të opozitës. Ajo tha se krerët e partisë duhej të ishin konsultuar me partnerët ndërkombëtarë për këtë vendim të rëndë, siç e quajti ajo. “Në asnjë moment nuk e kam ndjerë veten …

Shiko më shumë »

“Ka kapur sistemin e drejtësisë”, Rama reagon ndaj Elez Biberajt

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje, deklaratave të drejtorit të “Zërit të Amerikës” për Euroazinë, Elez Biberaj, duke theksuar se deklaratat e tij janë etiketime fyese dhe të pabazuara në fakte. Rama i jep përgjigje edhe për akuzën se ka “minuar institucionet e pavarura, mbushur gjyqësorin me besnikë nën …

Shiko më shumë »