Shtëpia / Politika (faqa 30)

Politika

Tensione në protestë/ Policia – Bardhit: Gazi, mos hidhni kapsolla!

Protesta e opozitës para Parlamentit nisi me tensione, ndërsa tanimë po vazhdon me fjalime të qytetarëve dhe ish-deputetëve. Fillimisht u hodhën sende të forta, tymuese dhe kapsolla në drejtim të kordonit të efektivëve, ndaj Policia e Shtetit i ka bërë thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazmend Bardhit që t’i …

Shiko më shumë »

Salianji: Prokurorët të tredhur për allate, Rama ik!

Ish-deputeti i PD, Ervin Salianji tha se sfida e opozitës është largimi i kryeministrit Edi Rama. Në protestën para Parlamentit, ai tha se prokurorët janë të kapur nga qeveria, pasi nuk e kanë thirrur asnjëherë Ramën në Prokurori. “Ne kërkojmë mirëqenie për shqiptarët, Rama do para e të zhvasë popullin, …

Shiko më shumë »

Protesta/ Hyn mes dy kordoneve të policisë, del i gjakosur qytetari (FOTO)

Protesta e opozitës është tensionuar që në nisje të saj. Përplasje ka pasur në hyrje të pedonales “Murat Toptani” pranë Ministrisë së Brendshme por edhe para Parlamentit. Qytetarët që protestojnë kanë hedhur shashka, tymuese dhe sende të forta në drejtim të policisë te Parlamenti dhe kanë tentuar të çajnë kordonin …

Shiko më shumë »

Bojatisja e frikëson, Ralf Gjoni me truproja në Parlament (FOTO)

Sulmi me bojë që ju bë sapo doli nga shtëpia për të shkuar në Parlament që të bënte betimin javën e shkuar, duket se e ka frikësuar deputetin e dalë nga radhët e LSI, Ralf Gjonin. Kjo pasi në seancën e dytë parlamentare ku po merr pjesë, ish-këshilltari i Presidentit …

Shiko më shumë »

“Jam e operuar mos më prek”, policia ndalon protestueset e ‘Astirit’ (FOTO)

Përplasja midis policisë dhe banorëve të “Astirit” para Ministrisë së Brendshme, degjeneroi edhe në dhunë policore. Në një moment policia tentoi të largonte dy qytetare që tentuan të çanin kordonin. Shkak u bë bllokimi i pedonales “Murat Toptani” nga policia me arsyetimin se pritet një delegacion. #td_uid_1_5c9c96d8c11c1 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { …

Shiko më shumë »

Betohen dy deputetët e rinj të opozitës, e treta mungonte!

Në nisje të seancës së sotme parlamentare, janë betuar dy deputetët e rinj të opozitës. Kështu kreu i Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi, u betua duke zënë vendin e Agron Shehajt, ish-deputet i Vlorës. Ndërkohë Arben Elezi, zuri vendin e Edmond Spahos, si deputet për Elbasanin. Kryeparlamentari Gramoz Ruçi tha se …

Shiko më shumë »

Aleati i PD në Parlament: Basha theu paktin, mandati im për Mid’hat Frashërin

Pas rreth 20 vitesh partia Balli Kombëtar do të përfaqësohet me një deputet në Kuvend dhe ai është kryetari Adriatik Alimadhi, një ish-aleat i Partisë Demokratike. Prej 15 vitesh në politikë, partia e Alimadhit ka tërhequr vëmendjen e mediave vetëm pas vendimit të opozitës për të djegur mandatet. Kjo pasi, …

Shiko më shumë »

Vokshi akuzon Lleshajn: Po vihet dorë ndaj grave e vajzave

Policia e Shtetit ka marrë masat për ruajtjen e Parlamenti dhe për ruajtjen fizike të deputetëve të Kuvendit, pasi sot opozita do të zhvillojë protestën e radhës. Edhe në këtë seancë, përfaqësuesit e maxhorancës, por edhe deputetët e rinj opozitarë do të hyjnë nga pedonalja, e cila është rrethuar me …

Shiko më shumë »

Edhe Parlament edhe protestë, opozita sërish në shesh

Kuvendi mblidhet sot në seancën e radhës parlamentare, ku pritet të bëhet edhe betimi i tre deputetëve të rinj të opozitës, të cilëve KQZ iu dha mandatin. Ndërkohë për të shtatën herë me radhë, opozita ka thirrur protestë para Parlamentit. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, bashkë me ish-deputetët …

Shiko më shumë »

“Ja pse u vu Gent Cakaj në krye të diplomacisë dhe kë po terrorizon”

sh-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu i ftuar në emisionin “Arena” në RTV ORA, tha se deklaratat e Gent Cakajt për të shkarkuar disa punëtorë të Ministrisë së Jashtme janë presione për t’i mbyllur gojën ambasadorëve. “Janë veprime krejtësisht të paligjshme, të cilat bien ndesh me ligjin, me etikën e …

Shiko më shumë »