Shtëpia / Politika (faqa 10)

Politika

Reforma zgjedhore/ Basha luan ‘topin’: Duam lista të hapura! A do e pranojë Rama?

Ditën e djeshme, kryedemokrati Lulzim Basha zhvilloi  një bashkëbisedim me studentët në Korpusin Universitar, ku përveç premtimeve për rrëzimin e Ligjit për Arsimin e Lartë dhe financimin e etazheve për 10 mijë studentë, foli edhe për krizën politike. Në bazë të situatës së krijuar, ku është në udhëkryq edhe Reforma …

Shiko më shumë »

Lind agjencia e Kadastrës, Braçe – Qytetarëve: Do ta ndjek vet, s’do paguani asgjë!

Shkrirja e Hipotekave dhe ALUIZNI-t nga qeveria shqiptare ka çuar në krijimin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, drejtor i së cilës do të jetë Artan Lame, i cili u prezantua sot nga zv/kryeministri Erion Braçe. Në fjalën e tij, Braçe theksoi se objektivi i qeverisë është zgjidhja e problemeve me …

Shiko më shumë »

Sofistikohet kultivimi i kanabisit? Kryemadhi: Në Gjirokastër dhe Tepelenë me sera!

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka folur rreth krizës në Shqipëri e cila sipas saj ka filluar që në kohën e kanabizimit masiv të vendit. Kryemadhi nga studio e “Repolitix” lëshoi akuzën e fortë se kanabisi nuk është zhdukur por vazhdon të mbillet masivisht nëpër sera, madje në zona si …

Shiko më shumë »

“Thumbat” në distancë, Berisha “tallet” keq me Ramën (FOTO)

Ata të dy njihen për debatet e ashpra në Parlament, por veçanërisht për “thumbat” që i lëshojnë në drejtim të njëri-tjetrit. Dhe ish-kryeministri Sali Berisha, pasi Edi Rama e kishte përmendur shpesh në turin e tij për “BashkinëQëDuam” me ironi, ka zgjedhur t’i përgjigjet me sarkazëm në Facebook. Berisha ka …

Shiko më shumë »

“Tremben ata që gëlltitën çorbë, por s’ka shpëtim”, Moisiu: Po të ishte SPAK, s’do kishte krizë!

Ai është prononcuar shpesh kohëve të fundit, për shkak se cilësohet edhe si personi që zgjidhi një krizë të rëndë politike në 2007 duke mbyllur brenda në Presidencë për 48 orë Sali Berishën  dhe fatos Nanon. Dhe ish-Presidenti Alfred Moisiu vazhdon të prononcohet duke dhënë ide për zgjidhjen e ngërçit …

Shiko më shumë »

Ndërkombëtarët me sytë nga “opozita e re”, zyrtari i DASH takon Rudina Hajdarin

Me shumë gjasë ajo do të zgjidhet kryetare e Grupit Parlamentar të PD-së në Parlament, dhe emri i proklamohet në parim si “kryetarja e opozitës së re”. Po flasim për Rudina Hajdarin, e cila me një vendim po aq ekstrem sa ai i Lulzim Bashës për të djegur mandatet e …

Shiko më shumë »

Kriza/ Ngjela ‘zbërthen’ mesazhin e SHBA: Ka qeveri tranzitore pas krijimit të…

Kriza politike në Shqipëri sipas opozitës do të zgjidhet vetëm nëpërmjet një qeverie tranzitore që do ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme, dhe për avokatin e njohur Spartak Ngjela një kabinet teknik Shqipëria do ta ketë. Por, ai thekson se qeveria tranzitore do të mund të bëhet realitet vetëm …

Shiko më shumë »

PD përgatitet për zgjedhje, Basha: Kandidatët do t’i zgjedhim online, si në BE!

Në takimin që zhvilloi me studentët në “Korpusin Universitar” të Tiranës, kryedmeokrati Lulzim Basha e përqendroi fjalën e tij tek hapja e Partisë Demokratike dhe integrimi e promovimi i të rinjve në strukturat drejtuese të saj. “Unë jam i vendosur ta demokratizoj dhe modernizoj PD dhe për këtë kam mbështetjen …

Shiko më shumë »

“Mësohet kompjuteri me dërrasë dhe shkumës”, ja ç’i premton Basha – studentëve

Menjëherë pas kthimit nga Gjermania, Lulzim Basha nuk ka humbur kohë për t’u treguar studentëve, të cilët i mblodhi te Korpusi Universitar, planin e huazuar nga Gjermania për të reformuar arsimin e lartë në mënyrë që ata të punësohen pas përfundimit të universitetit. Basha tha se në programin e Partisë …

Shiko më shumë »

BE hedh “topin” në fushën e Ramës dhe Bashës: Presim të nisë dialogu!

Ashtu siç një delegacion eurodeputetësh e theksoi rreth një muaj më parë në Tiranë, se kriza e disatë politike në 30 vite demokraci që ka mbërthyer vendin do të zgjidhet pa ndërhyrjen e tyre, duket se edhe do të ndodhë. Të paktën këtë të lë të kuptosh postimi në Twitter …

Shiko më shumë »