Shtëpia / Politika

Politika

20 vjet nga sulmet terroriste, Rama: 11 Shtatori, një ditë kujtese për vlerat e lirisë dhe demokracisë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një mesazh për 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 Shtatorit. Nëpërmjet një postimi në rrjete sociale, Rama shprehet se 11 Shtatori do të mbetet një ditë kujtese për vlerat e paçmueshme të lirisë dhe demokracisë. “20 vjet më parë, 11 shtatori hyri në histori si …

Shiko më shumë »

Mblodhi fletët e grisura nga demokratët/ Rama: Hedhja e mbeturinave as gjest civil, as shprehje njerzillëku

Kryeministri Edi Rama në një shënim në facebook shpjegon gjestin pse bëri gjestin e mbledhjes së fletëve të grisura nga deputetët opozitarë në votimin që u bë për kryetaren e re të Kuvendit, Lindita Nikolla. “Mjedisi nuk është as i majtë as i djathtë dhe respekti për mjedisin është në …

Shiko më shumë »

Veliaj uron zgjedhjen e Lindita Nikollës në krye të Kuvendit, ironizon opozitën: Tigra prej letre

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka përgëzuar Lindita Nikollën për zgjedhjen si Kryetare e Kuvendit të Shqipërisë. Përmes një postimi në twitter, Veliaj ka vlerësuar kryeparlamentaren Nikolla duke theksuar se një figurë si ajo do t’i bënte nder çdo kuvendi e institucioni. Veliaj ka ironizuar edhe grisjen e …

Shiko më shumë »

“Kjo ditë nuk është e lehtë për PD”/ Ironia e Ramës me opozitarët: Duhet të kemi respekt për traumat e të tjerëve

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha, i fundit ky që pak më herët bëri me dije se do të luftojë deri në fund në mposhtjen e atij që e quan regjimi Rama. Në një prononcim për mediat, Rama tha se nuk ka dëgjuar asgjë të thënë nga …

Shiko më shumë »

Nikolla në krye të Kuvendit, Meta e uron për detyrën e re: Humbëm 2 vjet, tani asnjë sekondë bojkot, s’ka vlerë dhe kuptim!

Urim i papritur ky i presidentit Meta. Pasi Lindita Nikolla u zgjodh në krye të Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta e ka uruar me një mesazh në rrjetet sociale. Presidenti i vendit shkruan se janë mbyllur dy vite të errëta të historisë parlamentare të cilat kanë lënë pas pasoja të …

Shiko më shumë »

Basha: Dhimbja që ndiej në nivel personal dhe njerëzor është dyfishuar sot nga gjuha e Berishës

Kryetari i PD-së Lulzim Basha tha se gjuha e ish-kryeministrit Sali Berisha i ka dyfishuar dhimbjen për vendimin e marrë ndaj tij, që solli përjashtimin nga grupi i PD. Duke folur pas daljes nga seanca, Basha tha se shpreson që koha të jetë ilaçi më mirë dhe se duhet të …

Shiko më shumë »

Lindita Nikolla zgjidhet Kryetare e Parlamentit me 79 vota pro. Opozita godet tavolinat me duar dhe largohet nga Kuvendi

Lindita Nikolla është zgjedhur kryeparlamentare me 79 vota pro, duke pasuar në këtë detyrë Gramoz Ruçin. 137 deputetë kanë marrë pjesë në votimin pasditen e sotme për kryetaren e parlamentit Lindita Nikolla. Nuk morën pjesë dhe nuk votuan deputetët Sali Berisha, Dashamir Shehi dhe Agron Duka. Nga 83 fletë votimi …

Shiko më shumë »

Lindita Nikolla zgjidhet Kryetare e Parlamentit me 79 vota pro: Ndihem e nderuar, ta kthejmë Parlamentin në pasuri publike

Lindita Nikolla është zgjedhur kryeparlamentare me 79 vota pro, duke pasuar në këtë detyrë Gramoz Ruçin. 137 deputetë kanë marrë pjesë në votimin pasditen e sotme për kryetaren e parlamentit Lindita Nikolla. Nuk morën pjesë dhe nuk votuan deputetët Sali Berisha, Dashamir Shehi dhe Agron Duka. Nga 83 fletë votimi …

Shiko më shumë »

FOTO/ Fletët e votimit të grisura në dysheme, Rama i mbledh dhe i fut në qese. Demokratët protestojnë: Të mos preken materialet zgjedhore

Një përgjigje ka ardhur nga kryeministri Edi Rama ndaj gjestit të deputetëve demokratëve, ndërsa po votohet për emërimin e Lindita Nikollës si kryetare e Kuvendit. Ashtu siç u raportua pak më parë grupi i deputetëve demokratëve, që nuk kanë pasur mbështetjen e aleatëve opozitarë, kanë vendosur që të mos votojnë …

Shiko më shumë »

Nis votimi i Lindita Nikollës si kryetare Kuvendi! Berisha bojkoton zgjedhjen e saj, opozita gris fletët e votimit, Rama i sheh “i shokuar” (Foto)

Ka nisur në Kuvend votimi i emrit të Lindita Nikollës si kryetare e Kuvendit.Pas betimit Berisha është larguar nga salla. Ai nuk ka ndenjur në seancë për të marrë pjesë në votim. Nderkohe brenda sallës, deputetët e Partisë Demokratike kanë grisur fletën e votimit për zgjedhjen e kryetares së Kuvendit …

Shiko më shumë »