Shtëpia / Ndryshe (faqa 30)

Ndryshe

6 arsye pse rutina 8-orëshe e punës nuk po funksionon

Dita prej 8 orësh e punës u krijua gjatë Revolucionit Industrial si një përpjekje për të ulur numrin e orëve të punës manuale që punëtorët ishin të detyruar të duronin në fabrika. Kjo ishte një qasje më njerëzore ndaj punës në 200 vitet më parë kësaj, por megjithatë ka pak …

Shiko më shumë »

Mos i humbisni/ 22 fotot më të çuditshme në botë

Këto foto të çuditshme janë shembulli perfekt sesa e vështirë është të kuptohet konteksti i saj. Skena të jashtëzakonshme, të kapura në momentin e duhur dhe që në pamje të parë duket sikur nuk tregojnë asgjë. Këto pamje qesharake po bëjnë xhiron e rrjeteve sociale dhe konsiderohen si imazhi i …

Shiko më shumë »

Një SUV i ri nga Chevrolet, 50 000 $ për 420 kuaj fuqi (FOTO)

General Motors ka zbuluar të martën dy versionet e reja SUV të Chevrolet, Tahoe dhe Suburban, në të cilat gjithçka është më e madhe. Modelet Tahoe dhe Suburban janë identike, me një ndryshim në madhësinë e hapësirës në modelin Suburban. Modeli Tahoe 2021 është 17 centimetra më i gjatë, dhe …

Shiko më shumë »

Gomerët si “taksi” në Santorini, Qeveria greke: Gjoba deri në 30 mijë euro

Gomerët e ishullit grek të Santorinit po gjymtohen duke mbajtur në kurriz turistët që i përdorin ata si “taksi” për të shëtitur ishullin! Ata përdoren për transport nëpër rrugica ku nuk kalojnë dot makinat, por aktivistët e të drejtave të kafshëve kanë reaguar vazhdimisht për keqtrajtimin e tyre. Qeveria greke …

Shiko më shumë »

Nga mijtë që zihen të majmuni me doreza boksi/ Shihni çfarë ndodh në botën e kafshëve (FOTO)

Bota e kafshëve është magjike dhe plot të papritura. Duket e çuditshme, por në habitatin e tyre ndodhin kaq shumë të papritura, sa shpesh herë edhe fotografët që kapin momentet, e kanë të vështirë ta besojnë. Për të disatin vit radhazi po zhvillohet konkursi për foton më të mirë të …

Shiko më shumë »

Fillon epoka e aviacionit të plotë elektrik, fluturimi i parë i provës, doli me sukses!

Avioni i parë komercial krejtësisht elektrik në botë realizoi me sukses fluturimin inaugurues, duke u ngritur në ajër nga qyteti kanadez i Vancouver e duke fluturuar për 15 minuta. “Kjo vërteton se aviacioni komercial në formë elektrike mund të funksionojë,” tha Roei Ganzarski, shefi ekzekutiv i firmës inxhinierike Australiane magniX. …

Shiko më shumë »

E bukur, e thjeshtë dhe plot stil/ Mbretëresha e Spanjës i habit të gjithë (FOTO)

Mbretëresha Letizia u shfaq e veshur me një fustan të zi super joshës në daljen e saj të fundit. Monarkja spanjolle mbante një çantë të vogël në dorë dhe këpucë me taka të larta, të cilat kombinoheshin më së miri më fustanin. Flokët kishte zgjedhur t’i mbante lëshuar dhe në …

Shiko më shumë »

Nga super vila, tek shtëpia “modeste”/ Ja ku jeton sot milioneri pas falimentimit

Mohamed Hadid, babai i motrave super modele Gigi dhe Bella Hadid, ka shpallur pak ditë më parë falimentin duke evituar kështu edhe të paguante një shumë prej 5 milionë eurosh për prishjen e vilës së tij në Bel-Air, e cila është ekzaminuar si e ndërtuar në një kodër të paqëndrueshme. …

Shiko më shumë »

Pamjet e rralla, kur kafshët e egra kapen mat duke…(Fotot)

Fotografët tanzanianë, Pol Xhoyson Hiks dhe Tom Sullam, kanë themeluar një garë për fotot më komike nga natyra e egër. Çdo vit mblidhen foto kafshësh shumë komike, dhe gjykohen nga një juri njerëzish shumë seriozë. Konkursi ka disa vite që vazhdon dhe ka pasur sukses. Këto janë disa nga finalistët …

Shiko më shumë »