Shtëpia / Ndryshe (faqa 20)

Ndryshe

Shkrimi i 1928/ Kur SHBA njihte zyrtarisht Mbretërinë Shqiptare, ja kërkesa për Zogun

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim një lidhje me njohjen e mbretërisë shqiptare nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania” : Tiranë, 15 …

Shiko më shumë »

Fotot e rralla/ 70 vite më parë, kur Greqia sulmoi Shqipërinë dhe vrau 100 ushtarë

70 vite më parë, më 2 gusht të 1949, Greqia sulmoi kufijtë juglindorë të Shqipërisë duke vrarë mbi 100 ushtarë dhe oficerë që luftuan në vijën e parë të frontit. Të mbështetura nga artileria dhe aviacioni, ushtria greke, hyri qindra metra brenda në tokë shqiptare dhe ngjarja u bë objekt …

Shiko më shumë »

Universi është drejt fundit, ja 3 teoritë apokaliptike të shkencëtarëve

Universi është drejt fundit. Ky fund është i pashmangshëm dhe s’ka asgjë që dora e njeriut mund të bëjë për ta parandaluar. Deri këtu thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve të bie dakord. Ajo që ndan në disa grupe është koha kur dhe si do të mbërrijë ky fund. Për …

Shiko më shumë »

Luftë për “jetë a vdekje” mes luanëve dhe gjirafës, fundi është…(Fotot)

Fotografi të mahnitshme janë kapur nga Michael Cohen, të cilat tregojnë dy luanë që bëjnë të pamundurën për të rrëzuar një gjirafë. Grabitqarët përdorën të gjitha aftësitë e tyre për të mposhtur prenë e tyre edhe pse ishte disa herë më e madhe se ata. Pavarësisht luftës së guximshme të …

Shiko më shumë »

FOTOT e rralla/ Kartolina nga Shqipëria e 1940, pak vite para se të instalohej diktatura

Këto foto të rralla paraqesin Shqipërinë e viteve 1940, 4 vite para se të instalohej diktatura.  Në kartolinat shfaqet njerëzit në përditshmërinë e tyre si dhe qendrat e disa qyteteve.  Hidhini një sy galerisë së mëposhtme virtuale dhe “njihuni” me Shqipërinë e atyre viteve.

Shiko më shumë »

Marrin fund kriminelët, gjurmët e ADN-së do të zbulojnë edhe pamjen

Gjurmët e ADN-së në vendin e krimit do të vlerësohen në të ardhmen në mënyrë më gjithëpërfshirëse. Hetuesit duhet të mësojnë jo vetëm gjininë, por edhe moshën, lëkurën, flokët dhe ngjyrën e syve të të kërkuarit. Në mënyrë që të kapë më shpejt edhe doras të panjohur , policia në …

Shiko më shumë »

Njihuni me fisin e rrallë, të izoluar prej mijëra vitesh, por që rrezikojnë të zhduken (Fotot)

Foto të rralla tregojnë jetën e një fisi të izoluar nga pjesa tjetër e botës për më shumë se 55000 vjet. Në ditët e sotme kanë mbijetuar vetëm 400 individë nga tribuja Jarawa që ndodhet në ishujt Andaman në Oqeanin Indian dhe fatkeqësisht ekziston një mundësi që kjo popullsi të …

Shiko më shumë »

25 sekretet e avionit presidencial të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (FOTO)

Nëse përmendim “Air Force One”, shumëkush prej nesh di të përgjigjet me të parën se bëhet fjalë për avionin personal të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Avioni më i famshëm në botë, gjithsesi ka edhe disa sekrete, ose më saktë fakte të patreguara për publikun e gjerë. Më …

Shiko më shumë »

“Eksitohem sa herë tërheq këmbëzën”/ Kush është ‘Mbretëresha’ seksi që bën namin me armët (Foto)

Orin Julie është një nga femrat më të ndjekura në Instagram. Ajo ka marrë emrin “Mbretëresha e Armëve”, pasi i konsideron armët si dashurinë e saj. Orin shprehet se armët janë jo thjesht dashuria e saj, pasi ajo ndjen emocione të papërshkueshme sa herë që dëgjon dhe shkrep krisma prej …

Shiko më shumë »