Shtëpia / Ndryshe (faqa 176)

Ndryshe

Veliaj, 3 këshilla martesore për Gaz Pajën

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka gjetur një mënyrë kret origjinale për të këshilluar mikun e tij Gazmend Paja, pas martesës së tij, që e kurorëzoi jo vetëm në 1 qershor, por edhë në ditën e hapjes së fushatës elektorale të Partisë Socialiste për zgjedhjet e 30 qershorit. Gazmend Paja është një …

Shiko më shumë »

Të fiksuara pas telefonit të të dashurit? Ja si mund të shpëtoni

Numri i femrave që nuk mund të rrinë dot pa e kontrolluar telefonin e të dashurit, ose bashkëshortëve është më i madh se mund të imagjinohet. Psikoterapistët e çifteve shprehen se pjesa më e madhe e çifteve që vijnë për terapi, tregojnë se, janë të fiksuar pas telefonit të njëri-tjetrit. …

Shiko më shumë »

Kujdes! Ja disa nga shenjat që tregojnë se telefoni juaj është nën përgjim!

Celularët, sidomos ata smart janë lehtësisht të përgjueshëm në ditët e sotme. Me metodat ose pajisjet e duhura ju mund të bini pre e përgjimit. Për t’u siguruar,nëse telefoni juaj është duke u përgjuar, mësoni disa nga shenjat shenja që tregojnë se persona të tjerë përtej telefonit janë duke ju …

Shiko më shumë »

“Big”-ët e teknologjisë që dhanë gjysmën e pasurisë për bamirësi

Ish-bashkëshortja e pronarit të Amazonës është ndër njerëzit e fundit që janë bashkuar me ‘The Giving Pledge’, një iniciativë që angazhon miliarderët për të dhuruar gjysmën e pasurive të tyre. Mark Zuckerberg, Elon Musk dhe Sir Richard Branson ishin gjithashtu midis nënshkruesve. MacKenzie Bezos Në listën e donatorëve më të …

Shiko më shumë »

Si lexohen ëndrrat, mes shkencës dhe kuriozitetit!

Dijetarët ende kanë pak siguri, fëmijët kanë frikë prej tyre, të rriturit ndonjëherë nuk i kujtojnë ato Sipas përrallave, ëndrrat janë dëshira, për Sigmund Freud, babai i psikoanalizës, ata janë një dritare në të pavetëdijshmen tonë, ndërsa për fëmijët rreziku i të pasurit ëndrra të këqija është një nga arsyet …

Shiko më shumë »

Ja dhurata e veçantë që Hitleri kishte për Mbretin Zog; Musolini prish planin

La Charente” ka botuar, të hënën e 19 qershorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me fatin e kurorës së Skënderbeut, të cilin Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Musolini i kërkoi Hitlerit kurorën e vërtetë të mbretërve …

Shiko më shumë »

Këto janë imazhet e reve që rrethojnë Marsin (Foto)

Edhe në atmosferën e Marsit ekziston një lëvizje e madhe e reve: imazhe janë kapur nga “rover Curiosity”. Laboratori robot i NASA-s ka filmuar retë me kamerat e navigimit të saj Navcam më 7 dhe 12 maj 2019. Në imazhe mund të shihni retë ‘filamentale’ të ndriçuara nga Dielli, të …

Shiko më shumë »

Shoferi maniak/ I martuar me 8 fëmijë, me unazën e gruas i propozon dashnores (Foto)

Historia e një shoferi autobusi nga Buckie i Skocisë ka pushtuar mediat britanike, pasi gruaja e tij e tretë i ka nxjerr të palarat në shesh. 58-vjeçari Kevin Ellis, ishte ende i martuar me gruan e dytë Rosemary, kur ai regjistroi martesën e tij me Julia Budge, të cilës i …

Shiko më shumë »

Në kërkim të azilit, nga modele në Iran në endacake në Paris (Foto)

Trupi i saj i përsosur mund t’i kushtonte asaj jetën: kështu Neguzia (një emër i bukur që zgjodhi për të mbrojtur veten) vendosi të largohet nga Irani dhe të kërkojë mbrojtje në Francë. Faji i saj? Duke qenë një modele e suksesshme në Teheran: në vendin e ajatollahëve, ata që …

Shiko më shumë »