Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete (faqa 5)

Kuriozitete

Nga vrasjet misterioze tek grabitjet, krimet e zgjidhura nga Google Earth (FOTO)

Trupi i dekompozuar i një 40-vjeçari të zhdukur 22 vite më parë në mënyrë të mistershme u gjet pak ditë më parë brenda makinës së tij nën ujë në një lagjeje në Florida. Por rasti i Uilliam Moldt, nuk është i vetmi rast krimi i zgjidhur me ndihmën e Google …

Shiko më shumë »

15 shpikje çnjerëzore në luftën kundër pastrehëve (FOTO)

Të pastrehët janë një problem global, është e vështirë të thuash që ekziston një shtet ku çdo individ e ka një strehë që e quan shtëpi. E teksa shumica e botës moderne përpiqet ta luftojë këtë fenomen me politika sociale, ka edhe disa qytetet që kanë menduar të tjera zgjedhje …

Shiko më shumë »

Diell dhe lojëra, si e kalojnë britanikët fundjavën (FOTO)

Për britanikët nuk nevojiten temperaturat e larta për të shkuar në plazh dhe moti i çuditshëm këtë fundjavë ka bërë që të mbushen sërish plazhet. Por jo vetëm bregdeti është vendi i preferuar në kushte të mira atmosferike. Si pjesë e traditës britanike mund të thuhet se janë edhe garat …

Shiko më shumë »

E pabesueshme! Tërheq anijen 200 tonëshe me vetëm 1 gisht – VIDEO

Shumica prej nesh e ka përdorur shprehjen “të ngre në ajër me një gisht” në formë kërcënuese, por askush nuk e ka menduar se mund ta bëjë një gjë të tillë realisht. Por në Gjeorgji, një person ka treguar se ka një forcë realisht të madhe në gishtat e tij, …

Shiko më shumë »

Të përzgjedhura nga 120 mijë foto, këtu tregohet fuqia e Natyrës (FOTO)

Qindra fotografë, me 120 mijë foto në total të realizuara në 152 shtete të ndryshme morën pjesë në Nature Conservancy’s 2019 Photos Contest. Por fotoja e kapur nga Tyler Schiffman, nga Kalifornia fitoi çmimin e madh me një imazh fantastik të një luani deti. Më poshtë ju servirim 23 fotot …

Shiko më shumë »

“Përqafimi i vdekjes”, pitoni mbyt të zotin (FOTO)

Një 31 vjeçar në Hampshire, Britani e Madhe, ka ndërruar jetë pasi u mbyt nga pitoni i tij, 2.4 metra i gjatë. Dan Brandon vdiq nga asfiksimi në dhomën e tij të gjumit gushtin e kaluar. Pitoni “Tiny”, i cili vrau të zotin e tij në “shenjë afeksioni” pasi u …

Shiko më shumë »

Nëna e braktis në pusetë, e shpëton qeni (FOTO)

Një foshnjë në Afrikën e Jugut është etiketuar si “Fëmija i mrekullisë”, pasi u gjet i braktisur në një pusetë, mes pickimeve të një kolonie milingonash të kuqe. 63-vjeçarja Charmaine Keevy, kishte dalë për ecjen e mëngjesit bashkë me qenin e tij, kur ky i fundit ka filluar të lehë …

Shiko më shumë »

Studimi: Deti po “përpin” malin Etna në Siçili

Ai është një nga vullkanet më aktivë të Europës, ndodhet në Jug të Italisë, por duket se “po e përpin” pak nga pak deti. Shkencëtarët kanë vërtetuar se i gjithë mali i Etnës, që ndodhet në lindje të ishullit të Siçilisë në Itali, por zhvendoset drejt Mesdheut me një normë …

Shiko më shumë »

Dinosaurët u “vetëvranë”, studimi: Zhdukja e tyre, para rënies së asteroidit

Teoria kryesore për mënyrën sesi u zhdukën dinosaurët nga Toka është ajo që fajëson për këtë një asteroid që goditi shtëpinë tonë 65 milionë vite më parë dhe shfarosi thuajse gjithçka. Por, përsa kohë është një teori, ajo edhe mund të kontestohet. Një teori e re ka dalë nga studiuesit …

Shiko më shumë »