Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete (faqa 4)

Kuriozitete

21 foto ku po ndodhin më shumë gjëra se ç’duken (FOTO)

Herë pas here shumë prej nesh përfundojnë duke shkrepur foto të pasuksesshme si ato të tipit kur dalim me një sy mbyllur ose mimikë të çuditshme. Por edhe kur dukemi mirë në sipërfaqe ka gjithmonë diçka të çuditshme ose qesharake që po ndodh në sfond. Dhe kështu fotoja  më e …

Shiko më shumë »

Ngjyra, elegancë, histori/ Kështu duken veshjet tradicionale të dasmës në 19 vende të ndryshme të botës (FOTO)

Fustani i sotshëm klasik i dasmës është bërë popullore vetëm në shekulli e 19 falë mbretëreshë Vikorian. Ajo ishte gruaja e parë që veshi një fustan të bardhë nusërie. Përpara saj gratë zgjidhnin një fustan tradicional në ditën e tyre të madhe. Në ditët e sotme është e rrallë të …

Shiko më shumë »

Çfarë fati që kanë disa njerëz. Blen për 1 euro vazon me vlerë 500 mijë euro

Të blesh një objekt me monedhat që të gjenden në xhep, dhe ta shesësh pak më vonë me çmimin e apartamenti luksoz. Është ëndrra e çdo koleksionisti, që prej vitesh mbush dollapët e shtëpisë me qindra objekte shpesh herë të panevojshme. Por ka raste si ai i ndodhur në Angli …

Shiko më shumë »

“Është një zanë”/ Peshku me fytyrë njeriu huton turistët (VIDEO)

Një vizitor në një fshat në jug të Kinës ka mbetur i habitur kur ka parë një peshk që duket se ka fytyrë njerëzore. Pamjet e tij tregojnë fytyrën e krapit që i ngjajnë gojës, hundës dhe syve në kokë. Gruaja që po i filmonte është hutuar aq shumë nga …

Shiko më shumë »

Studimi: Kush ha më shumë, jeton më pak

“Nëse hani më pak, do të jetoni më shumë” – Ky është thelbi i një kërkimi shkencor prestigjoz, me të cilin biologu austriak i qelizave Austo Guido Kroemer sapo ka fituar çmimin “Lombardia Ricerca”. Një vlerësim i promovuar nga rajoni i Lombardisë që i siguroi atij një çek për një …

Shiko më shumë »

Historia e pazakontë e cjapit që kishte shok të ngushtë tigrin (Fotot)

Një cjap që kishte tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare pasi ishte bërë shok me një tigër, ka ngordhur, por jo sepse e hëngri miku i tij. Në vitin 2015, stafi i një parku safari në Rusi, e futi cjapin në rrethimin e tigrit për ushqim, por në vend që ta …

Shiko më shumë »

FOTO/ E dini pse nuk lejohen avionët të fluturojnë mbi shtëpinë e Lionel Messi-t?

Kur presidenti i kompanisë ajrore Vueling, Javier Sanchez-Prieto, rastësisht përmendi gjatë një interviste se aeroplanët nuk lejohen të fluturojnë mbi shtëpinë e yllit të Barcelonës, Leo Messi, kjo gjë ngjalli debat në rrjetet sociale. Kjo pasi njerëzit kërkonin të dinin arsyen se pse kjo ndodh. Sanchez-Prieto ishte duke e shpjeguar …

Shiko më shumë »

Njihuni me shqiptaren që puth çdo burrë në botë për një foto në Instagram (FOTO)

Nëse për çdo femër është e rëndësishme që të eksplorojë botën me njeriun e zemrës, nuk ndodh kështu për shqiptaren nga Kosova, Kristiana Kuqi. Ajo ka marrë vëmendjen e mediave dhe rrjeteve sociale për faktin se ka realizuar foto në monumentet më të famshme në botë duke u puthur me të …

Shiko më shumë »

Frymëzuese! Historia e operacionit që zgjati 23 orë

Në vitin 1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë. Ky transplant, është ndër operacionet më të suksesshme që janë kryer ndonjëherë në mjekësi, dhe është bërë nga kirurgu polak Zbigniew Religa. Në fotografi shihet kirurgu polak që vazhdon …

Shiko më shumë »

Frymëzuese! Historia e operacionit që zgjati 23 orë (Fotot)

Në vitin 1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë. Ky transplant, është ndër operacionet më të suksesshme që janë kryer ndonjëherë në mjekësi, dhe është bërë nga kirurgu polak Zbigniew Religa. Në fotografi shihet kirurgu polak që vazhdon …

Shiko më shumë »