Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete (faqa 30)

Kuriozitete

Me 336 dhoma dhe 18 kate/ Ky është hoteli ‘nëntokësor’ 225 mln dollarësh i ndërtuar në një gurore (FOTO)

Hoteli më i ri dhe shumë luksoz është hapur në Kinë, por e veçanta qëndron se ai është ndërtuar në një gurore. Me 336 dhoma, Hoteli Interkontintal i Wonderland i Shangait është hapur së fundmi pas 10 vjetësh pune ndërtuese. Me 18 kate, nga të cilat 16 janë nën sipërfaqen …

Shiko më shumë »

Tavolina e vjeshtës, ushqimet që nuk duhet të mungojnë asnjëherë për një trup të shëndetshëm

Ndryshimi i sezonit është një moment delikat, në të cilin trupi ynë duhet të përshtatet me orët më të pakta të dritës dhe temperaturat që fillojnë të ndryshojnë. E për këtë arsye është mirë që të mos e nënvlerësojmë punën që trupi ynë po bën në një fazë delikate të …

Shiko më shumë »

Kujdes! Si vrisni qindra gjallesa me një gjest! (FOTO)

Plastika, por edhe mbetje të tjera të hedhura pa kujdes, edhe pse të padukshme për syrin tonë, sjellin pasoja katastrofike. Këto mbeturina shumica e të cilave përfundon në det rrezikojnë jetën e gjallesave që biejnë në kontakt me to. Më poshtë keni disa foto që tregojnë se sa ndikim ka …

Shiko më shumë »

Si asnjëherë më parë, brenda shtëpisë së princ Harry-t dhe Meghan-it (FOTO)

Princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Dukesha e Sussex, Meghan Markle, kanë vendosur që për herë të parë të hapin dyert e shtëpisë së tyre. E gjithë kjo ka ndodhur për një kauzë shumë të rëndësishme. Një ditë më parë, në profilin zyrtar të faqes mbretërore në “Instagram”, u publikua …

Shiko më shumë »

“Victoria’s Secret” thyen rregullat, pranon për herë të parë një modele të kolme (FOTO)

“Victoria’s Secret” duket se ka vendosur që të thyej rregullat, pasi ka lidhur kontratë me modelen e parë të kolme. Emri i saj është Ali Tate-Cutler dhe do të paraqitet në një fushatë reklamimi që është në bashkëpunim me markën e të brendshmëve të grave, “Bruebella”. Kjo është hera e …

Shiko më shumë »

Milionerët braktisin shtëpitë 80 milionë euro në Londër, mes tyre edhe ish-presidenti (FOTO)

Ajo që quhet “Rruga e Milionerëve” në Londër ka rreth 66 shtëpi luksoze, shumë prej të cilave po kalben, edhe pse janë nga më të shtrenjtat në Britani. Pamjet e frikshme janë marrë nga regjisorët e dokumentarëve “Beyond this Point” dhe tregojnë pishina, vaska me hidromasazh e statuja ekstravagante që …

Shiko më shumë »

Lufta e Dytë Botërore, lufta që “zgjoi” gratë (FOTO)

Nga një këndvështrim i gjerë kur përmendim fjalën “luftë”, në mendje na vjen gjithmonë si diçka e tmerrshme. Vlerësimet e numrit të përgjithshëm të viktimave gjatë Luftës së Dytë Botërore ndryshojnë shumë midis burimeve të ndryshme, në shifrat e Muzeut Kombëtar të Luftës së Dytë thuhet se lufta mori jetën …

Shiko më shumë »

Të notosh me peshkaqenin për të treguar se me ta “bashkëjetohet” (FOTO)

Një ekspert i peshkaqenëve ka zbuluar imazhe mahnitëse të tij duke notuar me një nga grabitqarët më të egër në Zelandën e Re. Megjithëse një peshkaqen ka sulmuar varkën e tij gjatë realizimit të setit fotografik, Riley Elliott është i vendosur të sfidojë pikëpamjen negative të shoqërisë për “bishën” me …

Shiko më shumë »

‘Bisha’ që duket si avion, njihuni me makinën më të shpejtë në botë (Fotot)

E keni pyetur ndonjëherë veten se “sa shpejt mund të ecin makinat”? Përgjigja, natyrisht, varet nga lloji makinës dhe cili është përkufizimi juaj për “makinën”. Por cila konsiderohet si makina më e shpejtë në botë? Kjo “foshnjë”, që shihni në foto, Thrust SSC jet car, e vitit 1997, theu të …

Shiko më shumë »

Kur kafshët “fotografojnë” shpendët (FOTO)

Një ketër kurioz duket se ka prirje për fotograf, teksa është fotografuar në një park në Londër, duke marrë rolin e një të tilli. Objektivi i tij i preferuar janë pëllumbat, të cilët siç edhe dallohet në fotogalerinë e mëposhtme marrin poza si të jenë modelë profesionistë.

Shiko më shumë »