Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete (faqa 10)

Kuriozitete

Pamje të jashtëzakonshme/Balena gjigante kërcen mbi ujë shumë pranë anijes së peshkimit (VIDEO)

Ky është momenti i jashtëzakonshëm kur një balenë gjigante kërcen mbi ujë shumë pranë një anije peshkimi Për fat të mirë, dikush pranë arriti të fiksonte disa çaste nga momenti i pabesueshëm, i cili dukej si skenë e dalë nga ndonjë filmi. A Humpback whale only just missed this boat …

Shiko më shumë »

Çmendet bankomati/Klienti hap çantën për të mbledhur paratë (VIDEO)

Një bankomat në një stacion metroje në Londër habiti qytetarët kur filloi të nxirrte para vazhdimisht. Bankomati nisi të nxirrte papushim kartëmonedha 20 paund, kurse rojet sigurisë nxituan për të rrethuar zonën dhe të mbanin larg qytetarët që të mos merrnin paratë. Një klient, që duket në video, besohet se …

Shiko më shumë »

Kur ishte bebe prindërit e shitën për 26 dollarë, sot është një nga yjet e Hollivudit

Jackie Chan, i cili njihet për rolet e tij në kinematografi, nuk ka pasur aspak një jetë të lehtë. Kur ishte i vogël, prindërit e shitën tek një i moshuar për 26 dollarë. Jackie u vendos në fëmijëri në Institutin Kërkimor të Operas së Pekinit, një shkollë me një disiplinë …

Shiko më shumë »

Për një orë gjumë që mungon…ja pasojat!

Mungesa e gjumit është një ndjesi padyshim e pakëndëshme për këdo që i bie rasti ta përjetojë. Ditët kur zgjoheni të lodhur dhe me vështirësi nga krevati juaj me siguri i mbani mend. Ndodh të ndjeni vështirësi në fokusim, irritim të shpejtë apo trubullim të mendimeve si pasojë e mungesës …

Shiko më shumë »

Horoskopi: zbuloni pushimet tuaja ideale, shenjë për shenjë

Kërkoni rehati maksimale si Demi ose spiritualitet si Shigjetari? Ja çfarë thonë yjet. Me ardhjen e verës, rritet dëshira për të shkuar me pushime për të pushuar dhe relaksuar në vende fantastike dhe në atmosferë magjike dhe mikpritëse. Nuk është gjithmonë e lehtë të zgjidhni ku të kaloni pushimet tuaja: …

Shiko më shumë »

Restaurimi kushtoi 1,5 mln euro/Anija e shekullit të 19 përfundon sërish nën ujë (FOTO)

Sapo i ishte nënshtruar një restaurimi të shtrenjtë dhe lëshimi i saj në ujë pritej me shumë kërshëri; por nuk që e thënë që anija e shekullit të 19-të e pagëzuar “No 5 Elbe”, të shkëlqente sërish. Ajo u fundos menjëherë pas përplasjes me një anije tregtare, incident ky që …

Shiko më shumë »

Studimi befasues/ Si e parashikon inteligjenca artificiale suksesin e aktorëve

Matematika arrin të parashikojë nëse një aktor do të ketë sukses apo jo, sipas një studimi të publikuar në revistën, “Nature Communications” nga grupi i Universitetit “Queen Mary” në Londër. Kjo është e mundur falë inteligjencës artificiale dhe analizimit të të dhënave mbi karrierën e më shumë se një milionë …

Shiko më shumë »

Bëri seks me nxënësin 14-vjeçar/Mësuesja habit me kërkesën para gjykatës

Një mësuese që bëri seks me nxënësin 14-vjeçar kërkonte dënim më të ulët se ai minimal, për shkak se “nxënësi bëri seks me dëshirë”. Stephanie Peterson, mësuese 27-vjeçare në Florida bëri këtë kërkesë në gjykatë pasi që, sipas saj, nxënësi ishte një pjesëmarrës i vullnetshëm në marrëdhënien e tyre. Por, …

Shiko më shumë »

Çifti dhe tradhtitë në verë: a mund të parandalohen?

Sezoni i ngrohtë sjell më shumë tundime: është koha të mendojmë për shëndetin e mirë të marrëdhënies sonë. Vera është tronditëse: janë temperaturat që do të fluturojnë, ose ndoshta rrobat e këtyre ditëve të zjarrta, ose zgjimi i shqisave që shoqëron verën. Cilado qoftë shkaku, të dhënat janë të sigurta: …

Shiko më shumë »

Vetëm 15 minuta meditim në ditë kanë të njëjtin efekt si një ditë pushimi

Kjo është zbuluar nga një studim i kryer nga Christopher May i Universitetit të Groningenit dhe botuar në ‘The Journal of Positive Psychology’. Në të kaluarën, studime të tjera kanë treguar se sa i përket reduktimit të stresit dhe disponimit të shtuar, meditimi ka të njëjtat efekte si një pushim …

Shiko më shumë »