Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete (faqa 10)

Kuriozitete

I shumëpritur, vjen Iphone 11

Mbrëmjen e sotme, Apple prezanton në Kaliforni Iphone 11 dhe të tjera risi të shumëpritura në fundin e 2019-tës. Ndonëse kompania e ka politikë të sajën të mos zbulojë çfarë do të të rejash do të sjellë në prezantimin e madh, shtatori konsiderohet muaji i azhornimit të gamës së Iphone-ve, …

Shiko më shumë »

Zbulohet ilaçi kundër pleqërisë, shkencëtarët tregojnë si u bë e mundur

Një studim i ri tregoi aksidentalisht se shkencëtaret janë në gjendje jo vetëm ta ngadalësojnë procesin e plakjes, por edhe ta kthejnë mbrapsht atë, pak a shumë ashtu sic ndodh në filmin e famshëm amerikan “rasti i çuditshëm i Benjamin Button”. Një grupi vullnetarësh në Kaliforni u ishte dhënë për …

Shiko më shumë »

Nuk kishte ndodhur më parë/Çifti hungarez dhuron spektakël në plazhin e Durrësit (FOTO)

Një çift hungarez rreth të 60-tave, që kishin ardhur me pushime në Shqipëri kanë zgjedhur që të ruajnë një kujtim shumë të bukur prej këtej nga ne; një skulpturë prej rëre, ku duket një çift i përqafuar. Pamja ka tërhequr pushuesit e fundit të këtij fillimshtatori, që janë ndalur të …

Shiko më shumë »

Transformimi i jashtëzakonshëm/Artisti shqiptar çmend internetin (FOTO)

Arber Bytyqi është një grimier i talentuar shqiptar që punon në Prizren, Kosovë. Përveçse në qytetin e tij, ai ka marrë tashmë famë edhe nëpër botë, falë transformimeve të mrekullueshme që u bën vajzave, sidomos në ditën e dasmës. Bytyqi ka punuar me stilin e tij të veçantë me shumë …

Shiko më shumë »

Trofeu i lakmuar nga të gjithë/Lufta për armën “e fshehtë” të El Chapo (FOTO)

Ato ishin arma e tij e fshehtë që e lejuan të rritej dhe të shndërrohej në një prej trafikantëve të drogës më të mëdhenj në botë. Por, që prej dërgimit të tij pas hekurave përjetë, tunelet e famshme të nëndheshme të ndërtuara prej tij për të transportuar drogën nga Meksika …

Shiko më shumë »

Zbulohet aksidentalisht kura kundër “qerosllëkut”

Një grup shkencëtarësh besojnë se kanë zbuluar gabimisht një kurë që zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e rënies së flokëve. Lajmi i mirë për të gjithë ata që janë shndërruar në qerosë pa dëshirën e tyre mbërrin nga Universiteti i Manchesterit në Angli. Studiues të këtij universiteti ishin duke …

Shiko më shumë »

Lamtumirë pleqëri, zbulohet ndalimi i plakjes!!

Shkencëtarët që realizuan studimin, u çuditën edhe vetë nga rezultati i tij. Studimi tregon se ekspertët jo vetëm mund të jenë në gjendje ta ngadalësojnë procesin e plakjes, por edhe mund ta kthejnë mbrapsht atë, një zhvillim ky që sjell ndërmend filmin e njohur amerikan “Rasti i çuditshëm i Benjamin …

Shiko më shumë »

Liqenet më të bukura në botë, mes tyre dhe dy shqiptare (FOTO)

Nga ujërat rozë në Australi, tek vendi më piktoresk në Kanada, më poshtë keni të renditur edhe 15 liqenet më të bukur në botë. Ato ofrojnë pamje që nuk duhen humbur, shkruan Daily Mail, duke renditur mes 15 liqeneve më të bukur në botë edhe 2 liqenet shqiptare, Presën e …

Shiko më shumë »

Në betejë për jetë a vdekje, anakonda 9 metërshe përleshet me krokodilin/ E pabesueshme kush fiton

Një anakondë, thuajse 9 metra e gjatë është fotografuar në një betejë për jetë a vdekje me një krokodil në ujërat e pyjeve të Amazonës. E nëse shumica e njerëzve do të mendonin se fitues në këtë betejë do të dilte krokodili për shkak se është më i fuqishëm e …

Shiko më shumë »

“Po promovoni budallallëkun”, çifti “masakrohet” nga komentet

Një çift aventurierësh janë kritikuar për fotot e tyre të rrezikshme që publikonin në rrjetin e tyre social, Instagram. Për të realizuar fotot perfekte ata kanë pozuar buzë një shkëmbi dhe një pishine të ndërtuar pranë një humnere. Kelly Castille dhe Kody Workman, nuk janë thjesht një çift, por edhe …

Shiko më shumë »