Shtëpia / Ndryshe

Ndryshe

Rrëfimi i italianit: Enver Hoxha ra në dashuri me nënën time, babain e burgosi në Burrel

Ndoshta askush tjetër nuk do të kishte bërë më shumë sesa Aldo Renato Terrusi, për të çuar në atdhe eshtrat e të atit, që ndërroi jetë në burgun e Burrelit. Është kthyer disa herë në Shqipëri, ku prindërit e tij u njohën, ku ai u lind e nga ku më …

Shiko më shumë »

Kroacia, zbuloni të gjitha perlat e Gjirit Kvarner (Foto)

Vendpushimet elegante bregdetare dhe ishujt e magjepsur. Dhe shumë gjëra të tjera që nuk duhen humbur… Plazhet e bukura, deti transparent: Gjiri i Kvarnerit në Kroaci është shtëpia e ishujve më të mëdhenj të bregdetit kroat: jo larg nga Italia, janë Cres (Cres) dhe Krk. Ndër ishujt Kvarner gjenden edhe …

Shiko më shumë »

NASA, 50 vjet nga ulja në Hënë. Disa sekrete rreth zbarkimit!

Agjencia Hapësinore Botërore, kërkon dëshmitarë për të treguar përvojën e tyre Në mbrëmjen e 20 korrikut 1969, Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin ecnin në një terren që kurrë më parë nuk përshkohej nga këmbët njerëzore. Për të festuar përvjetorin e pesëdhjetë, grupi amerikan kërkon të regjistrojë një audio të shkurtër …

Shiko më shumë »

Biznesmenët socialistë në shërbim të Kujtim Gjuzit, i rregullojnë papijonin (FOTO)

Një nga ngjarjet, që mori jo pak vëmendjen mediatike, ishte edhe futja në Parlament si deputet e Kujtim Gjuzit, një personazh disi humoristik, i njohur në media për batutat e tij. Edhe ditën e parë në Parlament, Gjuzi nuk zhgënjeu në këtë aspekt. Ai kishte përgatitur me shumë kujdes veshjen, …

Shiko më shumë »

Përdhunoi disa herë pelën shtatzënë, dënim shembullor për 31-vjeçarin (Foto)

Një 31-vjeçar, i cili akuzohet se ka përdhunuar një pelë (kalë) shtatzënë në një qendër shpëtimi për kafshët është burgosur, pasi fytyra e tij rezultoi të dilte në kamerat e sigurisë ÇTV. Michael Jemison, u kap nga pronari i kafshës duke kryer aktin e rëndë në Jackson, Tennessee, në SHBA. …

Shiko më shumë »

FOTOLAJM/ “Kur Enveri, nipërit dhe i biri kënaqeshin me erën e gjakut”

Ish-kreu i arkivës së Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar sot në Facebook një foto historike, që duhet thënë se ka “çmendur” rrjetin. Aty shfaqet diktatori Enver Hoxha i ulur në një kolltuk në vilën e tij dhe përkrah ka nipër e mbesa, por edhe një prej djemve, teksa …

Shiko më shumë »

Zuckerberg më afër se kurrë, feston 7-vjetorin e martesës në tempullin e Perëndive (Foto)

Personin që na ka bërë të gjithëve të varur pas telefonave smart dhe rrjetit social Facebook, më konkretisht krijuesin e rrjetit social më të përdorur në botë, ne shqiptarët e kemi pasur sot më afër seç mund ta mendonim. Themeluesi i Facebook-ut, Marc Zuckerberg e ka festuar 7 vjetorin e …

Shiko më shumë »

Deshifrohet kodi i librit më misterioz në botë! (Foto)

Pas gjashtë shekujsh, kodi i dorëshkrimit të Voynich-it më në fund u deshifrua, pasi konsiderohej nga shumë njerëz si “libri më misterioz në botë”. Dokumenti, që daton në mesin e shekullit të 15-të, është shkruar në një gjuhë romane të zhdukur dhe përfaqëson një lloj enciklopedie të ilustruar të bërë …

Shiko më shumë »

Pasuritë, pronat dhe të gjitha vilat e “Mr Facebook”!

Harta e investimeve të pasurive të paluajtshme të Mark Zuckerberg Ëndrra e pronësisë së shtëpisë I ri dhe vizionar, me ëndrrën (e realizuar) të shpikjes së një mënyre të re të komunikimit, të miqësimit, të marrjes së informacionit. Shkurtimisht, duke jetuar në epokën e ekonomisë së përbashkët, në të cilën …

Shiko më shumë »

“Gëzuar përvjetorin të dashuruar!” Plas gallata në internet në 2-vjetorin e marrëveshjes Rama-Basha (FOTO)

Dy vjet më parë, në 17 maj kryeministri Edi Rama dhe kreu demokrat Lulzim Basha arritën një marrëveshje mes tyre. Të dy udhëheqësit kryesorë u takuan kokë më kokë për më shumë se tre orë në 2017 dhe në fund dolën me lajmin e mirë: “Ka marrëveshje” Ata u ndanë …

Shiko më shumë »