Shtëpia / Ekonomia

Ekonomia

50 mln euro çdo vit “qyl” në xhepin e koncesionarit, ç’fshihet pas taksës në Tiranë-Durrës?!

Gazetari i ekonomisë në Top Channel, Klodian Tomorrri, i cili e ka ndjekur prej disa vitesh diskutimin dhe lëvizjet e qeverisë për idenë e dhënies me koncesion të autostradës Tiranë-Durrës, duke faturuar kalimin në të me një taksë, ka analizuar sot se ç’po “gatuhet”. Me një shkrim të gjatë publikuar …

Shiko më shumë »

Taksa në Tiranë-Durrës – Kush është shqiptari i ‘kamufluar’ si indian që do na marrë 2 deri në 5 euro?!

24 orë pasi mediat i bënë jehonë një interviste të ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku, ku deklaronte se autostrada Tiranë-Durrës mund të bëhej me pagesë nga vjeshta e 2019-ës, ka reaguar edhe Partia Demokratike. Nga selia blu, ish-deputeti Endri Hasa ka zbërthyer sipas tij skemën që qeveria Rama do të …

Shiko më shumë »

Taksat në Itali / Shqiptarët, komuniteti i dytë që paguan më shumë

Pothuajse 8 miliardë euro nga të ardhurat nga tatimi mbi të ardhurat, e barabartë me vetëm 4.3% të totalit, vjen nga xhepat e emigrantëve që jetojnë dhe punojnë në Itali. Një shifër, në krahasim me vitin 2018, me rritje të ngadaltë, + 3.6%, por dukshëm modeste në krahasim me pothuajse …

Shiko më shumë »

Kush janë më të pasurit e Shqipërisë? “Trofeun” e mbajnë tiranasit, të fundit…

Shqiptarët arrijnë të kursejnë, duke lënë mënjanë kënaqësitë e jetës, duke pasur ndihmën e të afërmeve emigrantë, apo dhe duke marrë të ardhura nga aktivitetet informale, që nuk janë të pakta. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë bëjnë të ditur, se në fund të tremujorit të parë 2019, individët kishin të depozituara në banka gati 952 miliardë lekë, ose rreth 7.6 miliardë euro, ose rreth 82% të totalit të depozitave që janë në banka. Në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kursimet e individëve në banka janë rritur …

Shiko më shumë »

“Nga 2 në 5 euro”, ministrja Balluku afron datën kur do bëhet me pagesë Tiranë-Durrës!

Brenda vjeshtës së këtij viti Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë planifikon nënshkrimin e kontratës koncesionare për autostradën Tiranë-Durrës, ku ndër të tjera synohet që kalimi për automjetet të bëhet me pagesë. Lajmin e rëndësishëm e ka dhënë vetë ministrja, Belinda Balluku e cila thotë se projekti për këtë aks iu …

Shiko më shumë »

Alarmi: Lindjet po barazohen me vdekjet. Ja cili qytet i Shqipërisë është më pjellori

Largimi i të rinjve, tendenca e çifteve për të bërë më pak fëmijë, pasiguria për të ardhmen, të ardhurat e pakta të disponueshme, ndryshimi i stilit të jetesës po e japin gjithnjë e më shumë efektin e tyre në një prej treguesve demografikë më të rëndësishëm, atë të lindjeve. Sipas …

Shiko më shumë »

Paradoksi/Janë 346 doktorantë të papunë në Shqipëri

Zgjerimi i sektorëve të ekonomisë që nuk kërkojnë shumë kualifikim, të tillë si fasoni, call center, turizmi etj, po e bëjnë gjithnjë e më të vështirë punësimin e të mirarsimuarve në vendin tonë. Sipas të dhënave të INSTAT, vitin e kaluar numri i të papunëve ishte 173.207 persona, nga të …

Shiko më shumë »

Në ambientet e punës dominon ende “bota e projektuar për burrat”

Gratë shtatzëna kanë shumë vështirësi në lëvizje dhe këtë e dinë shumë mirë të gjitha ato gra që janë bërë nëna. Por kjo gjë, mesa duket nuk merret fare në konsideratë as nga disa prej kompanive më të mëdha në botë, si Google, shkruan The Economist. Në kohën kur Sheryl Sandberg …

Shiko më shumë »

31% e shqiptarëve në moshën produktivitetit i ka thënë “Jo” punës. Ja kush janë më dembelët

Pagat më të ulëta në Europë e rajon, rendja drejt emigrimit dhe të ardhurat që marrin nga të afërmit jashtë, duket se i mbajnë shqiptarët me dëshirë jashtë tregut të punës. Më shumë se 31 popullsisë në moshë pune ( 15-64 vjeç) nuk ishte ekonomikisht aktive gjatë vitit 2018, çka do të …

Shiko më shumë »

Shtrëngimet e qeverisë në kodin penal, ish-ministrja e Ekonomisë: Shteti nuk ndërtohet nga frika

Ish-zv/ministrja e Financave, Irena Beqiraj është rreshtuar kundër ndryshimeve të qeverisë Rama për ndryshime në Kodin Penal. Përmes një postimi të gatë në Facebook, Beqiraj shkruan se ka ardhur koha që qeveria shqiptare të mësojë se lufta nuk fitohet nga frika , ligji nuk zbatohet nga frika, shteti nuk ndertohet …

Shiko më shumë »