Shtëpia / Editorial (faqa 9)

Editorial

KUR SHTETI VOZIT NË DREJTIM TË GABUAR

Fadil LEPAJA Imazhi i një veture të policisë së Kosovës e cila me shpejtësi të madhe po ecte nëpër shiritn e gabuar, të autostradës “Merdar-Morinë” pati reflektime të ndryshme në mediat shqiptare, por gallata më e madhe ishte nëpër rrjetet sociale. Disa thoshin se kjo është një video e rrejshme, …

Shiko më shumë »

SERBIA DHE KOSOVA SI DY GJERMANITË?

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka hapur kohët e fundit “një dialog brenda Serbisë” për Kosovën. Shumë besojnë se ai po përpiqet në këtë mënyrë që ta ndajnë përgjegjësinë për një njohje de facto të Kosovës me të gjithë kombin. Por dëgjohen edhe sugjerime të tjera – p.sh. në qarkullim është …

Shiko më shumë »

KRUSHQIT TEKNIKË KANË “NGRIRË”

ASTRIT PATOZI Shumica e demokratëve janë të mërzitur me mbijetesën e sforcuar e ministrave teknikë në qeverinë e Edi Ramës, ndonëse zgjedhjet kanë më shumë se një muaj që kanë mbaruar. Ata e kanë të vështirë të kuptojnë se për çfarë shërben kjo bashkëjetesë paqësore nën të njëjtën çati me …

Shiko më shumë »

HAPJE TOTALE ME KOSOVËN!

Artan Fuga Miq dhe lexues këtu në Facebook më falënderojnë kot, a thua se kam bërë dhe bëj ndonjë gjë me vlerë, dhe pse? Sepse ndjehem mirë kur u lë rrugën plazhistëve nga Kosova, Berati, Gjirokastra, Ulqini, Mirëdita, etj., kur ata kalojnë nga njeri trotuar te tjetri këtu në plazh …

Shiko më shumë »

RAMA-BASHA DHE NJË TEORI E VOGËL KONSPIRACIONI

Skënder MINXHOZI Pse u mbyll aq me nxitim dhe surprizë Çadra e opozitës? Pse marrëveshja Rama-Basha prodhoi fushatën më të qetë të 26 vjetëve të fundit, që solli në jetë  edhe rezultatin më të parashikueshëm që mund të imagjinohet në 25 qershor? Përse në këtë frymë të papritur paqëtimi (dhe …

Shiko më shumë »

ÇFARË ZBULON SHAMIA?

Foto ilustruese Në studimin e saj të shkëlqyer “The Politics of Veil”, Joan Scott e tërhoqi mënjanë velin për të na treguar atë se çfarë fshihet në politikën franceze. Shamia fsheh praninë dhe jetëgjatësinë e hierarkive racore që fracezët këmbëngulin se nuk janë të pranishme. Shamia fsheh ngjashmërinë e frikshme …

Shiko më shumë »

ÇMIMI I UJIT!

Artan FUGA Çmimi i ujit që pimë, lahemi, përdorim nëpër dushe,ËC, bëjmë supën, taratorin, dhallën, dje u përcaktua nga: Shkalla e amoralitetit politik brenda një grupimi këshilltarësh, pra atyre të LSI. Shkalla e korruptimit politik nga administrata. Marrëdhënia e bashkisë me mediat. Numri i militantëve gjoja protestues në shkallët e …

Shiko më shumë »