Shtëpia / Editorial (faqa 5)

Editorial

Erdogani: Lëkundja e fronit të sulltanit!

Presidenti Erdogan ka forcuar në dekadën që po e lëmë pas pushtetin e tij. Por fundi i dekadës dhe viti 2019 sollën ndryshime serioze, mendon Daniel Derya Bellut. Nw artikullin e tij pwr DW, Bellut kujton se kur erdhi në pushtet në vitin 2003, Erdogani konsiderohej si një politikan reformator, …

Shiko më shumë »

Ta lëmë pak anash Edi Ramën… dhe të shohim llumin politik të Prishtinës!

…U nervozua kush kur në Kosovë pati një nismë që në kuadër të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë të amnistohen krimet e dyanshme? …u zemërua kush kur u pranua që shtetasi kosovar të mos ketë të drejtë t’ia tregojë pasaportën e Republikës e Kosovës policit serb? …U mllefos kush kur …

Shiko më shumë »

Si do ta bëjë Kinën të madhe sërish mungesa e vizionit strategjik të Trumpit!

Tregjet financiare iu gëzuan kohët e fundit lajmit se SHBA dhe Kina kishin arritur atë që u përshkrua si “ faza e parë e një marrëveshjeje” për të parandaluar shkallëzimin e mëtejshëm të luftës së tyre të hidhur bilaterale tregtare. Por në të vërtetë ka shumë pak për të festuar, …

Shiko më shumë »

Europës i duhen miliardat e Kinës, por a e di çmimin që duhet të paguajë?

Treni i nisur nga Yiwu drejt Londrës, lëviz furishëm mbi shina 18 ditë pas largimit nga qyteti kinez, një zonë e rëndësishme tregtare në jug të Shangait. Gjatë udhëtimit të tij prej 12,000 kilometrash në Europë, ai kalon në Kazakistan, Rusi, Bjellorusi, Poloni, Gjermani, Belgjikë e Francë. Me pak fjalë, …

Shiko më shumë »

A mund të kthehen Johnson dhe Trump në Thatcher-in dhe Reagan-in e kësaj gjenerate?

Ndërsa “dyshuesit” e zakonshëm në median globale po shikojnë ngjarjet e fundit dhe po përpiqen të bëjnë parashikime mbi qëndrueshmërinë e marrëdhënieve të Shteteve te Bashkuara me  aleaten e tyre më të fortë, Britaninë, në realitet, duket se “ yjet” flasin për një riorganizim të bashkëpunimit dypalësh, siç nuk është parë …

Shiko më shumë »

Paradoksi i Shqipërisë si kryesuese e OSBE

Kryeministri Rama e ka të vështirë ballafaqimin me problemet e OSBE-së, duke qenë i zhytur në baltën politike në vend. 1. Ditën e parë të vitit të ardhshëm Shqipëria do ta marrë kryesimin e OSBE-së, Organizatë për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Në pranim-dorëzimin që bëhet me kanale diplomatike, mund …

Shiko më shumë »

Borisi fitoi, por humbi Britania e Madhe

Kjo ishte më shumë një garë jopopullariteti sesa një zgjedhje. Rezultati i këtyre zgjedhjeve përcakton rolin e ardhshëm të Mbretërisë së Bashkuar në botë. Epo, të gjithë e prisnim që të ndodhte, apo jo? Vetëm për ta parë në perspektivë: Herën e fundit që konservatorët arritën një fitore kaq dërrmuese …

Shiko më shumë »

Macron ka mbetur vetëm: A mos e rëndoi ca si shumë dorën presidenti francez?!

Emmanuel Macron ka kultivuar imazhin e një kampioni të BE-së në kohën e ringjalljes së populizmit. Por përpjekjet e tij të fundit diplomatike rrezikojnë të ndezin zemërimin e Gjermanisë dhe aktorëve të tjerë kryesorë të BE-së. Ti mund të jesh i talentuar, i pashëm, i zoti me retorikat dhe i …

Shiko më shumë »

Mashtrimi i Brexitit për britanikët

Boris Johnsoni ndoshta do ta fitojë garën për zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar. Por kjo është e trishtueshme, thotë Birgit Maaß. “Si mund të ndodhë që Boris Johnsoni ka të ngjarë të fitojë zgjedhjet?” më pyesin vazhdimisht. Një njeri, të cilin kritikët e tij e quajnë “mini-Trump” dhe ish-kolegë të …

Shiko më shumë »

Negociatat/ Dera e mbyllur në fytyrë, por po mbyllet dhe dritarja

Pas disa muajsh, liderët e Bashkimit Europian do t`i rikthehen hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Mos u gaboni: ndërsa ne diskutojmë çështjen, në lojë është vetë besueshmëria jonë”, thotë Linas Linkevičius, ministër i Jashtëm i Lituanisë. “Ne e humbëm një mundësi në muajin tetor”, …

Shiko më shumë »