Shtëpia / Editorial (faqa 4)

Editorial

Një ftesë për Prokurorinë për të hetuar mashtrimin me ushqimet!

Kam shkruar disa herë këto javët e fundit për sigurinë ushqimore. Jo për të krijuar panik, as për të “mallkuar” prodhimin vendas. Por në përpjekje për të tërhequr vëmendjen e autoriteteve për të përmirësuar standardet. Në këtë kuadër, takova një person, punonjës i një kompanie që importon dhe shpërndan “lëndë …

Shiko më shumë »

Enigma, nga do vijnë 180 mln eurot e Milot-Balldren?!

Ora 3 e gjysme. U be gati një ore qe pres autobusin e Kasharit ne stacion. Ndërkohe ne koke me rrotullohet nje pyetje. Nga do vijnë 180 milionë eurot qe do financojnë ndërtimin e rrugës Milot-Balldren dhe asaj Orikum Dukat? Autobusi nuk duket gjëkundi. Kjo me jep edhe me shume …

Shiko më shumë »

Qeveria që luan buxhetin në kumar 

Nga Klodian Tomorri Përtej kostove të fryra jashtë çdo limiti, ka dhe një detaj tjetër djallëzor në kontratat e koncesionit për Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat. Është një detaj në dukje i parëndësishëm, por në të vërtetë thelbësor. Bëhet fjalë për monedhën. Çmimet në të dy kontratat janë në Euro. Por marrëveshja parashikon …

Shiko më shumë »

Prej Presheve deri në Prevezë

Presidenti serb Vuçiç, është një aktor i përkryer. Mikut, por edhe armikut, duhet dhënë haku. Duhet njohur meritat apo duhet dërguar llogarinë. As ky i yni, Presidenti i Kosovës, nuk është se nuk ja thotë fare aktrimit. Luajnë në një shfaqje, të përbashkët, atë të ndryshimit të kufijve, me çdo …

Shiko më shumë »

Reforma në Drejtësi dhe drejtësia e munguar!

E vërteta është e thjeshtë. Eshtë diskrete dhe alarmante. Eshtë edhe e turpshme për një vend që pret çeljen e negociatave me Bashkimin Europian: Shqipëria nuk ka Gjykatë Kushtetuese. Nuk ka as Gjykatë të Lartë! Paradoksalisht e për turp, si asnjë vend tjetër! E megjithatë, “reforma në drejtësi është në …

Shiko më shumë »

Imazhi si emergjencë

Policia britanike në Londër Edhe një eklips u shfaq në këto të turbullta për shqiptarët. Nuk është thjesht ndonjë lajm, nga ato që duket se, çuditërisht, kemi krijuar imunitet, nga  ato të thjeshtët për shqiptarët e dënuar, të kapur e të burgosur. Nga ato që, fatkeqësisht, janë kthyer gati në …

Shiko më shumë »

Letrat për dialog, Ngjela: Ramë ziu lodhet kot me Bashën!

Nga Spartak NGJELA Kush është gjykatësi i kësaj kohe vjedhjesh e hajdutësh në Shqipëri? Askush veç frikës dhe marrëzisë të të korruptuarve. Frika dhe marrëzia janë bashkuar në sjelljen e të korruptuarve të mëdhenj të shtetit që tani ndihen pa shpresë, si pasojë e reformës në drejtësi. Prandaj, gjithçka po …

Shiko më shumë »

Edi Rama në dilemën e Enverit në 1955!

“Mutinëria” e pushtetit Një analizë ku detyrohem të shërbej si akademik ————– Në vitin 1953 vdes Stalini me të cilin ishin lidhur të gjithë shtetarët e vendeve të Lindjes dhe edhe më fort akoma Enveri! Histori e gjatë. Mirëpo Hrushovi që erdhi në fuqi në Bashkimin Sovjetik e rrëzoi nga …

Shiko më shumë »

Rama po e bën të pashmangshme dhunën e 30 qershorit

Nëse Edi Rama po lufton verbalisht me opozitën kundër dhunës imagjinare që mund të ngjasë në 30 qershor, ai po frymëzon militantët që ajo të ndodhë me doemos. Radhën për të hedhur edhe një hap më shumë në shkatërrimin e zgjedhjeve lokale e kanë bërë, këtë të enjte, katër anëtarët …

Shiko më shumë »

Politika në Shqipëri, një rrugëtim i vështirë përmes krizash

Në Shqipëri, prej tre dekash politikanët nuk ia kanë dalë të ndërtojnë një shtrat të sigurtë reformash zgjedhore dhe shtetformuese. Analistët mendojnë, se kjo ka sjellë pasoja në jetën politike dhe sociale të vendit, në disa raste, me mjaft kosto. Kriza aktuale politike është një prej tyre. Opozita dogji mandatet …

Shiko më shumë »