Shtëpia / Editorial (faqa 3)

Editorial

Gjykatë biznesi! 

Sot ne shqiptarët “festojmë” 30 vjetorin e rrëzimit të një busti, simbol i një regjimi të egër të vendosur nga fituesit e luftës së dytë botërore,  dhe sot e ndër 30 vjet s’kemi reshtur së dëgjuari thirrje për bashkime kundër “asaj” apo “atij”, asaj “kaste” apo atij “krahu”. Shumëkush këtë …

Shiko më shumë »

Prej hyrjes në BE, korrupsioni në Kroaci është thelluar

Nga mesi i janarit, shumë pak pasi humbi mundësinë për një mandat të dytë, presidentja në largim e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, i tha gazetës britanike “The Guardian” se korrupsioni në Kroaci “nuk përfshin vetëm politikën, por ai në të vërtetë, nis që në bankat e shkollës”. “Ata që kopjojnë në …

Shiko më shumë »

Që prej hyrjes në BE, korrupsioni në Kroaci është thelluar

Nga mesi i janarit, shumë pak pasi humbi mundësinë për një mandat të dytë, presidentja në largim e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, i tha gazetës britanike “The Guardian” se korrupsioni në Kroaci “nuk përfshin vetëm politikën, por ai në të vërtetë, nis që në bankat e shkollës”. “Ata që kopjojnë në …

Shiko më shumë »

Revolucion në tregtimin dhe prodhimin e ushqimeve në vend

Retaili (rrjete supermarketesh të organizuara në mënyrë moderne) ushqimor sot në vendin tonë has në shumë problematika që vijnë nga faktorë të ndryshëm, por që kryesisht kanë karakter legjislativ. Përpjekjet drejt suksesit dhe njëkohësisht lufta për një pozicionim të mirë në treg e bëjnë këtë biznes nga më të vështirët …

Shiko më shumë »

Fëmijëria e Kosovës mbaroi, le të fillojnë vitet e adoleshencës

Ndërsa Kosova hyn në një fazë më të pjekur, lideri i saj i ri, Albin Kurti, s’duhet të përsërisë gabimet e së kaluarës dhe të krijojë një marrëdhënie më të barabartë me Serbinë dhe botën. Nga Milos Ciric -BIRN – Beograd E hëna e ardhshme shënon 12 vjetorin e shpalljes …

Shiko më shumë »

A duhet konfiskuar pasuria e prokurorëve të shkarkuar nga vettingu?!

Që prej nisjes së procesit të verifikimit të njohur ndryshe Vetting dhe që vepron përmes dy niveleve; i pari me emrin Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe i dyti me emrin Kolegji i Posaçëm i Apelimit janë shkarkuar 130 gjyqtarë e prokurorë, disa të vetëdorëhequr nga sistemi. Natyrisht nuk janë …

Shiko më shumë »

Mitizimi i banditëve!

Çdo shoqëri ka brenda saj shtresa sociale të cilat dallohen për nga njëra – tjetra nga disa elementë mbi të cilët edhe perceptimi i përgjithshëm qytetar uniformohet. Nuk është qëllimi i këtij shkrimi të analizojmë shtresat sociale e as ti hyjmë problemeve që hasin në përdishmërinë e vendit ku jetojmë, …

Shiko më shumë »

Alketa pyete pak Grabockën, a je ti gruaja e parë që drejtove festivalin!?

Kur Alketa Vejsiu shpalli lajmin se do të ishte njëra nga prezantueset në Sanremo thashë me vete “Bravo”. Për mua s’ka fare rëndësi si shkoi. E deshi, e kish ëndërruar dhe ja doli. Ishin përpjekjet e veta personale dhe s’kishte prekur asnjë fond e interes publik që të na shqetësonte …

Shiko më shumë »

Gazetarët në gjykatë!

Ndonëse nuk ka statistika të sakta se sa rezulton të jetë numri i punonjësve të medias që i janë drejtuar  gjyqësorit në rang vendi për shkelje të Kodit të Punës, sondazhet e organizatave të ndryshme tregojnë se gjatë dy dekadave të fundit gazetarët kanë ngritur padi kryesisht për zgjidhje të …

Shiko më shumë »

Brexit, ambicia më e pakuptimtë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, u krye!

U krye. Një triumf i negociatave të vështira dhe Boris Johnson, arriti ta përmbushte ambicien më të pakuptimtë e mazokistike, që është ëndërruar ndonjëherë në historinë e këtij vendi ishullor. Pjesa tjetër e botës, me përjashtimin e presidentëve Putin dhe Trump, shikonte e habitur pa e fshehur zhgënjimin. Një shumicë …

Shiko më shumë »