Shtëpia / Editorial (faqa 23)

Editorial

SHBA-Kore e Veriut: Vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

Trump nuk njihet për fjalët e përmbajtura, por kërcënimet e tij ndaj Koresë së Veriut kanë një tonalitet të ri. Ky konflikt është maksimalisht i rrezikshëm, palët rrezikojnë të bëhen pre e retorikës mendon Miodrag Soric. Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut me “zjarr, zemërim dhe fuqi”, si bota nuk …

Shiko më shumë »

Reforma shqiptare nuk mbaron me Drejtësinë; fillon me të

Reforma është një gjë e madhe, dhe për Europën veriore gjermanike dhe botën anglosaksone ajo është e shenjtë. Në 31 tetor të këtij viti mbushen plot 500 vjet nga Reforma e madhe luteriane, sepse në 31 tetor të vitit 1517, murgu Martin Luter, vari në Kështjellën Kishës të Wittenberg-ut Nëntëdhjetë …

Shiko më shumë »

DIASPORA QË S’BZAN

Foto ilustruese Nga Petrit KUÇANA Ata rikthehen nga të katër anët e globit sërish në muajt e ngrohtë atje ku u nisën, si një ritual shtegtimi e që rëndom quhen pushime. Ritual i përvitshëm ky, ku me patjetër do të shikojnë se çmimet rriten, që shikohen dhe trajtohen ndryshe, si …

Shiko më shumë »

PËR ATA QË MALLKUAN DHE HEROIZUAN AGIM HUSHIN

Astrit Patozi Nga Astrit Patozi Agim Hushin e njoh që kur isha fëmijë, ndaj nuk dua të flas për të, se do të më konsiderohej konflikt interesi. Por më ka bërë përshtypje histeria kundër tij, pas  lamtumirës së tenorit të shquar, i cili shpalli publisht zghënjimin total nga njerëzit që …

Shiko më shumë »

SA TË PAVARUR VËRTET JANË GJYKATËSIT GJERMANË?

Grindja për reformën në drejtësi të Polonisë ka sjellë sërish në fokus pavarësinë e drejtësisë. Në Gjermani ajo konsiderohet shtylla bazë e shtetit ligjor. Por a cenohet nganjëherë kjo pavarësi? Në shtetin ligjor pavarësia e gjykatësve nuk është privilegj por detyrim. Në Gjermani kjo është e sanksionuar në kushtetutë: “Gjykatësit …

Shiko më shumë »

DY FJALË PËR DOSJET, KADARENË DHE “HAKMARRJEN” E KAKUSË

Shkrimtari Ismail Kadare Nga Astrit PATOZI Ismail Kadarenë nuk e kam takuar kurrë, por me mjafton vepra e tij për ta konsideruar se e njoh mjaftueshëm. Ndërsa me motrën e tij, Kadrien (Kakunë), kam kujtime te pashlyeshme, kur punonim bashkë, një herë e një kohë, tek gazeta “Albania”. Megjithëse një …

Shiko më shumë »

SCARAMUCCI ISHTE NJË SIMPTOMË, PROBLEMI MBETET TRUMP

Edhe vetë për qeverinë Trump, kaosi i ditëve të fundit në Shtëpinë e Bardhë nuk ka të dytë. Edhe nëse largimi i Scaramuccit është një hap përpara, problemet mbeten, mendon Michael Knigge. Ndoshta është vërtet loja e fshehtë e Donald Trump-it që të shënojë një rekord të ri në të …

Shiko më shumë »

NË POLITIKË ASGJË NUK ËSHTË ASHTU SIÇ DUKET

Nga Dr. Bledar KURTI Nëse do lexonim apo dëgjonim thënie të tilla, si, “Unë do i kthej vendit shpresë dhe dinjitet,” “Fjalët ndërtojnë ura midis zonave të harruara,” “Më mirë të jetosh një ditë si luan se sa njëqind vite si dele,” “Idetë janë më të fuqishme se armët,” etj, …

Shiko më shumë »