Shtëpia / Editorial (faqa 20)

Editorial

Si do të zgjidhet në Shqipëri ky konflikti aktual verbal?

Shqipëria sot ka rënë në një konflikt verbal të një niveli i cili është shumë vulgar si cilësi, dhe shumë i vjetër si politikë. Kjo që po ndodh në Shqipëri është mesjetare, prandaj i ka dhënë politikës një karakter agresiv që është në fakt një natyrë realisht krejt mesjetare. Liderët …

Shiko më shumë »

Basha dhe Kryemadhi mund të shmangnin shpenzimet për të ‘blerë’ Perëndimin

Mero Baze Dy drejtuesit kryesore të opozitës joparlamentare, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi kanë bërë një sforcim të panevojshëm financiar, por dhe politik, në përpjekje për të zbutur perceptimin e izolimit ndërkombëtar të opozitës. Monika Kryemadhi shkoi deri në SHBA, përmes lobistëve financiarë, për të dëgjuar në çdo zyrë fjalinë. “Për …

Shiko më shumë »

Nëse nuk hiqet taksa e qarkullimit, qeveria do i vjedhë qytetarët

Shqiptarët paguajnë sot çmimin e naftës me prej rreth 1.43 euro/litër, që është i 13-i më i shtrenjtë në botë, sipas të dhënave të Global Petrol Price (të përditësuara në 13 maj), në nivel të njëjtë me shtete si Suedia, Zvicra, Hon Kongu, që kanë të ardhura për frymë shumë …

Shiko më shumë »

Kë besojnë më shumë shqiptarët, Ramën apo Berishën?

Mustafa Nano Politikanët shqiptarë kanë krijuar një botë të vetën që shkon paralel, pa u prekur, me common sensin, dhe me logjikën humane. Ata janë në situatën kur thonë e bëjnë gjëra të çuditshme, që janë aq të çuditshme sa ta heqin trurin. Do të ishte njësoj si të thoshin …

Shiko më shumë »

Afera që po gatuhet me koncesionin e Tiranë-Durrës!

Katër vjet më parë qeveria shqiptare pajtoi një kompani të njohur greke për të hartuar Strategjinë Kombëtare të Rrugëve me Pagesë. Për 6 muaj Egnatia Odos studioi të gjithë rrjetin rrugor të Shqipërisë dhe në fund dorëzoi raportin, në të cilin listoheshin akset potenciale për t’u bërë me pagesë si …

Shiko më shumë »

Fshehtësitë e një darke publike

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Vuçiç gjatë takimit të BRDO Brijunit në Tiranë Në fakt, ishte drekë. Vështirë se mund të flitet edhe për fshehtësi në Ballkan. Por, si raportojnë mediat tona të (pa)varura, Presidenti i Kosovës, refuzoi të marrë pjesë në një drekë publike me …

Shiko më shumë »

Kolonjarët mes harresës, mjerimit dhe përbuzjes!

Të heshtur dhe të frikësuar, të lodhur dhe të stërmunduar, të zhvatur dhe të harruar, e mbi të gjitha të flakur dhe të larguar, kolonjarët si kurrë më parë, në këto 3 dekada tranzicion janë përballur me një papërgjegjshmëri absolute dhe arrogante të çdo institucioni që kushtetuta i ngarkon me …

Shiko më shumë »

Dy fjalë për Ramën, njeriu që ka marrë peng vetveten…!

Hipokrit…Demagog…I pashpirt… Katran me bojë…. Largimi i këtij njeriu nga pushteti, sot, më shumë se kurrë, përtej të majtës dhe së djathtës, është imperative dhe një emergjencë kombëtare. Ky njeri i’a mori erzin edhe të majtës, ngase në këtë forcë politike ai është krejt aksidental, pa asnjë lidhje me doktrinën …

Shiko më shumë »

Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë

Në Shqipëri, për Perëndinë e Doktorin pothuaj të gjithë kujtohen vetëm në momentin e fundit. Atëherë kur as Doktori dhe as vetë Perëndia nuk kanë shumë për të bërë. Por nëse qielli edhe e fal marrëzinë njerëzore që nuk është shumë e rrallë në viset tona, sjellja e marrë e …

Shiko më shumë »

Gojët e ministrave si laboratorë provash!

Denis Dyrnjaja Në vend të laboratorëve kemi si teste analizash dhe provash gojët e ministrave të bujqësisë. Sot Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Bledi Çuçi vizitoi një fermë prodhimi domatesh në Vlorë e pasi hëngri një donate foli për sigurinë e produkteve shqiptare. Të njëjtën gjë ka bërë më …

Shiko më shumë »