Shtëpia / Editorial (faqa 10)

Editorial

Na duhej Nobeli i Peter Handkes

Shumë u mërzitën, u revoltuan, u hidhëruan me çmimin Nobel që iu akordua shkrimtarit austriak Peter Handke. Unë të them të drejtën, jo dhe aq. Nuk e njihja këtë shkrimtar dhe për këtë arsye, fillimisht, kur mora vesh për çmimin, mbeta indiferent, siç më ka ndodhur herë pas here me …

Shiko më shumë »

Shije e ulët në letërsi – Nga Edi Rama

Vendimi i Akademisë Suedeze për dhënien e çmimit Nobel në Letërsi Peter Handke-s javën e kaluar, ishte një veprim tronditës që duhet të shqetësojë jo vetëm botën letrare, por edhe atë politike. Autori austriak është një mbështetës i vjetër i ish-liderit nacionalist serb, Slobodan Milosheviç dhe një mbrojtës i fushatave …

Shiko më shumë »

Albin Kurti, fitorja e populizmit dhe metamorfoza për pushtet

Albin Kurti i fitoi zgjedhjet. I vetëm kundër të gjithëve. Vetëm me populizëm. Kjo është e vërteta. Në njërën ndër intervistat e para të dhëna nga Albin Kurti pas fitores së zgjedhjeve të 6 tetorit, në “Opinion”, pak ditë para se ta marrë mandatin për ta formuar Qeverinë, ai e …

Shiko më shumë »

“Ambasadori kërkoi falje kur e kuptoi se…”, pedagogu “masakron” Borchardt

Me një akt nervozizmi, Ambasadori i i OSBE-së në Tiranë Bernd Borshard u përfshi në një incident të turpshëm me banorët e Astirit, duke iu treguar atyre gishtin e mesit, teksa po kalonte në rrugën e Drejtorisë së Policisë ku ata po protestonin. Reagimi i tij ishte përgjigje ndaj thirrjeve “Shame …

Shiko më shumë »

Të gjithë kundër Peter Handke!

Për fituesin e Çmimit Nobel në Letërsi, Peter Handke, vijon të ketë reagime kritike edhe nga shkrimtarë të tjerë, jo thjesht nga politika sic pamë ditët e fundit edhe në Tiranë, Kosovë, Bosnjë e Kroaci etj. Prestigjiozja britanike “The Guardian” ka publikuar një shkrim, ku ndër të tjera citon edhe …

Shiko më shumë »

Shengeni i Vogël – Ideja e mirë, nënshkruesit të dyshimtë

Shengeni i vogël në Ballkan ide e mirë: ua lehtëson jetën edhe qytetarëve, por në rradhë të parë ekonomisë. Megjithatë problemi qëndron në marrëdhëniet e Beogradit në njërën anë, dhe Tiranës e Shkupit në anën tjetër. Fakti që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, …

Shiko më shumë »

Si u sistemuan në SHBA dhe Europë refugjatët e rremë nga Kenia

Ai thotë se nuk ndihet fajtor për gënjeshtrën që e solli në Amerikë. Ashtu si familjet e tjera që kanë mbërritur si refugjatë Somalezë, edhe ky person, që ka pranuar të flasë për CNN-in vetëm në kushte anonimati, tregon sesi vareshin nga kuponët e ushqimit në fillim, por në fund, …

Shiko më shumë »

Pse Monika dhe Lulzimi s’bëhen dot si Vjosa dhe Albini?

Albini Kurti shiti apartamentin për kauzën e Vetvendosjes, Lulzim Basha shiti kauzën për apartamentet e tij 14 milion euro. Albin Kurtin e kam takuar disa herē, në kafe, në restorant, në zyrë, në ambjente publike! Nuk ka Mercedes të blinduar dhe as bodyguard. Thjeshtësia e tij është tipike. Edhe me …

Shiko më shumë »

Albin mos na zhgënje!

Në vitin 2010 Albin Kurti shikohej në Kosovë dhe aq më shumë në Shqipëri si një alien. Në Prishtinë po sillte shumë kokëçarje te veteranët e politikës, ndërsa në Tiranë gati-gati ishte shpallur i padëshirueshëm. Një ditë tetori mbërriti vetë në Tiranë dhe nuk ishte e lehtë për të të …

Shiko më shumë »

Shqipëria, ende larg modelit të zgjedhjeve në Kosovë

Politika kosovare i ka dhënë një shuplakë të fortë politikës shqiptare një ditë më parë, duke treguar se jo vetëm që di të organizojë zgjedhje më të mira, por edhe të kenë një sjellje dinjitoze të të gjitha palëve të përfshira në garë. E teksa në Shqipëri dorëheqja e një …

Shiko më shumë »