Shtëpia / Editorial

Editorial

Refuzimi i Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave, veprimi i duhur i Metës

Paraditen e kësaj të premteje, presidenti Ilir Meta refuzoi dekretimin e Skënder Gjinushit, si kryetar i ri i akademisë së shkencave. Dorëheqja nga funksioni i Kryetarit të Partisë Socialdemokrate e paraqitur nga zoti Skënder Gjinushi më 15 maj 2019, nuk është formalizuar me një vendimmarrje ligjore përpara kohës së zhvillimit …

Shiko më shumë »

Taksa antikushtetuese që qeveria po vendos mbi naftën

Nga Klodian TOMORRI Asgjësimi i Gjykatës Kushtetuese ka krijuar një situatë ku qeveria mund të dhunojë qytetarët sa herë që ka oreks dhe dëshirë. Rasti më i fundit, është taksa antikushtetuese që po përgatitet mbi naftën. Përmes një projektligji kontrovers, Ministria e Energjisë ka vendosur të ngrejë një agjenci shtetërore …

Shiko më shumë »

Të pestat e Ilir Metës!

Që prej fillimit të muajit qershor e deri më sot Ilir Meta nuk ka aspak qetësi, e aq më pak dashuri. Qetësia është prishur, ndërsa dashuria është shuar që prej ditës, kur Ilir Meta mendoi të bënte një lëvizje politike “të ashpër” kundër Edi Ramës. Por, pas datës 10 qershor, …

Shiko më shumë »

A ekziston në Shqipëri “Deep State” që përmendi Ilir Meta?

Termi “Deep State” vjen nga turqishtja “Derin Devlet” dhe dmth “Shteti i Thellë”, shteti që nuk shihet, shteti jopublik, shteti i fshehur të cilin qytetarët nuk e njohin. Shteti i cili zyrtarët publikë, titullarët e organeve shtetërore, kryeministrat, presidentët, ministrat, deputetët, kryebashkiakët, i ka si kukulla të vetat, ata vetëm …

Shiko më shumë »

Shqiptarët e pinë viagrën e rezistencës

Të yshtur nga shakaja dy kuptimshe e Edi Ramës se “shqiparëve nuk ju ngrihet”, një pjesë e kritikëve të qeverisë kanë qenë, për muaj me radhë, të shqetësuar se mos fibra e rezistencës civile në vend është zbehur. Sa e sa herë, ne, që mbështetëm rrugën radikale të opozitës, djegjen …

Shiko më shumë »

Enigma e së dielës dhe skenarët e pas 30 qershorit!

30 qershor apo 13 tetor… Janë vetëm data që nuk kanë më rëndësi; vendi po shkon në zgjedhje (votime), me një parti të vetme dhe më 1 korrik kalon në “vdekje klinike” pluralizmi politik. Lufta e madhe e katër muajve, nuk u mbyll me një marrëveshje të orëve të fundit, …

Shiko më shumë »

“Dibra” i bëri një shërbim të madh demokracisë!

Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, që konfirmon 30 qershorin si datë zgjedhjesh, nuk ka ndryshuar asgjë në axhendën politike. Socialistët janë duke e vazhduar fushatën elektorale, për herë të parë, jo për të fituar, por për të rritur numrin e votuesve. Ndërsa opozita do të vazhdojë aty ku e la të …

Shiko më shumë »

Opozita pa lidership, Basha thjesht një lider!

Lideri i opozitës, ndonëse e gëzon mandatin e tij si kryetar i Partisë Demokratike prej vitesh, vetëm tani e ka treguar veten realisht si kryetar. Është dashur pikërisht protesta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” që Lulzim Basha të gjejë vetveten dhe të kthehet në kryetar i vërtetë i opozitës, të …

Shiko më shumë »

Të pafytyrë!

Më e pakta do të duhej të heshtnin! Të heshtnin e të mos dukeshin gjëkundi për shumë kohë! Mirëpo, pafytyrësia qenka e pacak. Edhe paturpësia. E pacak edhe ligësia. Pafytyrësi, paturpësi e ligësi krimi! Kryeministri dhe ministra, deputetë e banditë, ish-ministra, drejtorë, policë, trafikantë e biznesmenë konçensionesh e votash, përdhunues …

Shiko më shumë »