Shtëpia / Aktualitet (faqa 2)

Aktualitet

Mister rrethanat/ Nga Kosova në Shëngjin për të pushuar, mbytet në det i moshuari

Dita e pushimit ka rezultuar fatale për një person i cili humbi jetën në bregdetin e Shëngjinit. Nga raportimet e para bëhet fjalë për një të moshuar nga Kosova i cili është mbytur në det. Janë ende të paqarta shkaqet e mbytjes së të moshuarit në Lezhë, por policia po …

Shiko më shumë »

Koronavirusi/ Mjekët e familjes në alarm: Pacientët nuk respektojnë masat, duhen roje private në ambulanca

Mjekët e familjes në sistemin parësor shëndetësor kërkojnë nga autoritetet të marrin masa pasi në ambientet e qendrave shëndetësore, sidomos në periferi dhe në zonat rurale vërehet një mosndërgjegjësim i pacientëve për tu pajisur me maska. Në një nga qendrat shëndetësore në zonën e Kamzës, mjeku Mhill Gecaj thotë për …

Shiko më shumë »

Investigimi/ Ahmetaj mbushi me rrënoja Thumanën, asnjë kantier ndërtimi (foto)

Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor i vitit të shkuar, ku veç humbjes së jetëve, shkatërroi dhjetëra e mijëra banesa, kryeshit në Durrës, Thumanë, Kurbin dhe Tiranë. Për përballimin e kësaj situate qeveria shqiptare mori një fond të konsiderueshëm ndihme dhe grante nga Komisioni Europian. …

Shiko më shumë »

Reforma zgjedhore në udhëkryq, ministri italian Di Maio telefonon Ramën e Bashën

Ministri i Jashtëm italian Matteo di Maio, ka zhvilluar një bidesë telefonike me kryeministrin Edi Rama dhe kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Kjo telefonatë u bë nga Di Maio për të vlerësuar arritjen e marrëveshjes për reformën zgjedhore. Gjithashtu bëhet me dije se ministri italian i ka mëshuar idesë …

Shiko më shumë »

Lajmi i fundit/ Rëndohet bilanci i viktimave nga Covid, vdes 86-vjeçari nga Shkodra

Një humbje jete ka ndodhur në spitalin infektiv, si pasojë e COVID19. Një pacient 86-vjeçar nga Shkodra, i cili po trajtohej në terapi intensive prej 12 ditësh nuk e ka fituar dot betejën me COVID19, megjithë asistencën e madhe mjekësore. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllime familjes së të ndjerit …

Shiko më shumë »

Ezkekutimi i Billës, flet i arrestuari i katërt: Ku ndodhesha në momentin e vrasjes

Gjekson Pusi, i arrestuar si bashkëpunëtor në vrasjen e Hekuran Billës, ka mohuar të ketë lidhje në këtë ngjarje. Hetuesit thonë se ai ka qenë shoferi i mjetit “Mercedez” i përdorur në këtë atentat. I marrë në pyetje nga hetues të Krimeve të Rënda në Policinë e Tiranës, 33-vjeçari ka …

Shiko më shumë »

Statistikat/ Covid-19 goditi rëndë ekonominë, ja sa vetë humbën punën në Shqipëri

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë bëri me dije se për dy javët e izolimit të muajit mars kanë humbur punën 17 mijë persona. Në një deklaratë për mediat, ai tha se reduktimi i kërkesës së brendshme e të huaj dhe kufizimi i aktiviteteve prodhuese e shërbyese në vend, kanë sjellë …

Shiko më shumë »

Statistikat/ Krizë ekonomike nga Covid-19, ja sa vetë humbën punën në Shqipëri

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë bëri me dije se për dy javët e izolimit të muajit mars kanë humbur punën 17 mijë persona. Në një deklaratë për mediat, ai tha se reduktimi i kërkesës së brendshme e të huaj dhe kufizimi i aktiviteteve prodhuese e shërbyese në vend, kanë sjellë …

Shiko më shumë »

Frika ndaj Covid/ Posta Shqiptare apelon pensionistët: Aplikoni për pensionin në shtëpi

Posta Shqiptare i ka bërë apel pensionistëve të aplikojnë nga shtëpitë për pensionin e tyre për të shmangur radhët e gjata në sportele. Gjatë periudhës së pandemisë pensionet janë shpërndarë nëpër adresat e pensionistëve si një mënyrë parandaluar përhapjen e koronavirusit. “Ne kemi dedikuar një pjesë të personelit tonë edhe …

Shiko më shumë »

Shtyrja e kësteve të kredisë, guvernatori i BSH: Janë aprovuar 95% e rasteve të aplikuara

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, foli për pasojat që solli në ekonomi virusi Covid-19. Në një deklaratë për mediat ai u shpreh se ecuria e ekonomisë do të varet nga kohëzgjatja e kësaj pandemie. “Covid-19 dha një goditje të gjithanshme në ekonomi,” u shpreh Sejko, ndërkohë që shtoi …

Shiko më shumë »