Shtëpia / Aktualitet

Aktualitet

Tentoi të rrëmbejë një vogëlushe, gjykata merr vendim: 20 vjeçari të shtrohet në Spitalin Psikiatrik

Gjykata e Korçës ka dhënë sot masën e sigurisë, shtrim i detyrueshëm i përkohshëm në një spital psikiatrik për 20 vjecarin i cili akuzohet për rrëmbim ose mbajtja peng e personit. 20 vjecari Paolo Vellku tentoi të rrëmbeje një vajzë 4-vjecare në lagjen nr 17 të qytetit. Ngjarja ndodhi më …

Shiko më shumë »

Djemtë e huaj që hetojnë krimin ndërkombëtar, kush është njësia Speciale e Ambasadës Amerikane

Djemtë amerikanë me gradën oficer që shërbejnë në Shqipëri për hetimet e krimeve që kalojnë kufijtë gjeografikë janë krejtësisht të panjohur. Për ta nuk dihet asgjë nga askush, përveç faktit që kanë pjesë e Njësisë Speciale Policore e quajtur “Joint Shield”, ndryshe një task forcë amerikano-shqiptare, që në operacionin e …

Shiko më shumë »

Protokolli/ Si do të funksionojnë kopshtet e çerdhet, rregullat e forta dhe penalizimet

Më datë 1 qershor është menduar hapja e kopshteve dhe çerdheve në vendin tonë, që ndryshe nga çdo herë tjetër, do ketë rregulla mjaft strikte. Në urdhrin e Ministrisë së Shëndetësië janë përcaktuar qartë të gjitha rregullat që duhet të ndjekin drejtuesit e këtyre instutcioneve, edukatoret, prindërit, por edhe fëmijët. …

Shiko më shumë »

Ishte kapur me drogë/ Vetëvrasja tragjike e të burgosurit, 20 minuta pas një telefonate me familjen

Vetëvrasja e të burgosurit Bilbil Zekaj në një nga qelitë e paraburgimit të Fierit ka shtuar dyshimet për familjarët. Ata janë tronditur nga akti i rëndë i vetëflijimit një ditë më pare dhe kërkojnë nga autoritetet sqarimin e plotë të rrethanave të vdekjes së të afërmit e tij. Në fakt, …

Shiko më shumë »

“Më vonë do fillojë vala e problemeve mendore”/ Mjeku tregon çfarë do lërë pas koronavirusi

Pandemia e koronavirusit duket se po tkurret, por pasojat do të jenë të dukshme për një kohë të gjatë. Përpos humbjeve të mëdha në ekonomi, izolimi për shkak të Covid-19 ka lënë pasoja edhe në shëndetin mendor. Për të folur për këtë situatë ishte në studion e “Abc-ja e mëngjesit” …

Shiko më shumë »

“Vettingu nuk është hakmarrje”/ Në Kosovë do të kopjojnë “modelin shqiptar”

Vettingu në sistemin e drejtësisë po shihet të jetë i pashmangshëm që të ndodhë në Kosovë. Ky proces po konsiderohet si i domosdoshëm dhe esencial për pastrimin e tërë sistemit të drejtësisë dhe “ç’kapjen e shtetit”. Ndërkaq, ekspertët e angazhuar nga Qeveria Kurti për draftimin e skenarëve për procesin e …

Shiko më shumë »

Ekzekutimi mafioz/ Policia nxjerr skedën e viktimës, dyshohet për vrasës me pagesë

Ekzekutimi tipik mafioz i të riut nga Vlora ende nuk është shoqëruar me identifikimin e autorëve të mundshëm. Policia ka ngritur disa pista hetimi dhe marrë nën cilësinë e dëshmitarëve disa persona, por pa mundur të gjejë gjurmë të autorëve. Kristjan Breshanaj u ekzekutua në Vlorë pak pas mesnatës së …

Shiko më shumë »