Shtëpia / Aktualitet / Shtatë shqiptarë bëjnë namin me grabitje në ishullin e famshëm (Fotot)

Shtatë shqiptarë bëjnë namin me grabitje në ishullin e famshëm (Fotot)

Shërbimi Policor grek ka arritur të shkatërrojë një bandë të shqiptarëve që ka kryer një sërë vjedhjesh nëpër shtëpitë e banorëve në Mykono.

Nga operacioni policor, u arrestuan shtatë shtetas shqiptarë të moshave nga 23 deri në 39 vjeç, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim.

Mbi grupin e bandës së shqiptarëve tashmë të arrestuar rëndojnë vepra të organizimit të grupit kriminal, vjedhjes, dhunës ndaj nëpunësve civilë, hyrjes ilegale, posedimit dhe trafikimit të narkotikëve.

Në veçanti, zyrtarët policorë të task forcës identifikuan ditën e enjte, më 18 korrik 2019 pas inspektimeve të plota të IHG një makinë në të cilën ndodheshin katër prej të akuzuarve, nga ku njeri prej tyre u largua. Nga kontrolli i policisë i kryer në automjet u gjetën dhe sekuestruan:

– 8 pasaporta të palëve të treta

– shufra metalike

– 4 doreza pune

– 2,230 euro, 1,500 dollarë, 11,000 paund Liban, 180 rads të Afrikës së Jugut

– 3 telefona celularë

Nga një  hetim i kryer në prani të një zyrtari gjyqësor, në një banesë të një prej autorëve, ku njëri prej tyre identifikoi edhe katër të pandehurit e tjerë të mbetur u gjetën dhe konfiskuan:

– 34 paketa mikro që përmbajnë 12.9 gram kokainë, MDMA 9.1 gram, 5 gram kanabis dhe ½ tabletë me përbërje kimike të panjohur

– Crushing kanabis

– 2 pasaporta të palëve të treta

– Sasia prej 1.660 euro dhe 5.000 paund libanez

– Lente metalike

– 2 orë

– 6 telefona celularë

– Scraps bregdetare

Tre raste të vjedhjeve të vilave turistike të dhëna me qira u zbuluan gjatë operacionit.

Gjithashtu, është sqaruar edhe shkelja e një banese e kryer nga një nga autorët më 28 maj 2019.

Personat e arrestuar u dërguan në Prokurorinë e Simvoulio Syros, ndërsa hetimi vazhdon me qëllim që të verifikohet përfshirja e tyre edhe në raste të tjera të ngjashme.

 

 

 

 

Shiko dhe këto

Shkollat në Tiranë, një orë mësim të posaçëm për koronavirusin

Në shkolla kanë nisur orët edukuese për parandalimin e përhapjes së viruseve. Në faqet e …