Shtëpia / Aktualitet / “Lazarat” në mes të Greqisë, 5 shqiptarë me superplatancion kanabisi

“Lazarat” në mes të Greqisë, 5 shqiptarë me superplatancion kanabisi

Pesë shqiptarë dhe një grek kanë rënë në prangat e policisë helene për shkak se janë të përfshirë në kultivimin e një plantacioni gjigant me kanabis të mbjellur në Dervenohoria.

Sipas mediave greke në plantacionin e shqiptarëve në Dervenohoria janë gjetur të mbjella 12 800 fidanë kanabis.

Fidanët ishin mbjellë në tre zona të fshehura ku policia ka mundur ti zbulojë vetëm me ndërhyrje nga ajri me anë të helikopterëve.

Shqiptarët dhe greku kishin një stil të veçantë të kultivimit të quajtur ‘toll’. Sipas policisë greke gjatë aksionit janë sekuestruar edhe disa armë zjarri.

Shiko dhe këto

Meta sulmon ndërkombëtarët: Kanë hallin e xhepave të tyre, jo të ligjit

Presidenti Ilir Meta ka sulmuar disa herë gjatë intervistës në Opinion, diplomatët e huaj. Kreu …