Shtëpia / Aktualitet / Deputeti socialist krahason protestat e opozitës me ato në Gjermani!

Deputeti socialist krahason protestat e opozitës me ato në Gjermani!

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ka krahasuar protestat e sotme në Gjermani, me ato të zhvilluara nga opozita në Shqipëri.

Në një postimi në Facebook, Balla shprehet se nëse në Gjermani, dhjetëra mijëra veta dolën në rrugët e qyteteve kryesore në mbështetje të Europës së Bashkuar, në Shqipëri protestat prishin imazhin e vendit. Balla, shkruan se në vendin tonë protesta udhëhiqen nga disa politikanë të korruptuar që mbledhin në protesta vandal, me qëllimin dëmtimin e imazhit të vendit.

Postimi i Taulant Ballës

Sot në Gjermani me dhjetëra mijëra vetë dolën në rrugët e qyteteve kryesore duke ngritur zërin e tyre në mbështetje të Evropës së Bashkuar. Protestat në formën e marshimeve paqësore kundër nacionalizmit u mbajtën në shtatë qytete të mëdha të vendit: në Berlin, Frankfurt, Hamburg, Këln, Lajpcig, Mynih dhe Shtutgart.

“Një Europë për të gjithë: zëri juaj kundër nacionalizmit”, ishte mesazhi i protestës, me marshimet e mbështetura nga më shumë se 100 organizata të shoqërisë civile dhe parti të ndryshme politike.

Ndërsa në Shqipëri disa politikanë të korruptuar thërrasin dhe mbledhin në protesta militantë, punonjës të bashkive ku partitë e tyre qeverisin, përfshirë persona të paguar, me prirje vandale, me qëllim dëmtimin e imazhit të Shqipërisë. Protestat e opozitës në Shqipëri, të cilat në javët e fundit janë shoqëruar me dhunë dhe sulme kundër institucioneve, janë kundër Reformës në Drejtësi, si kusht themelor në rrugën Europiane të vendit tonë, janë kundër institucioneve demokratike të zgjedhura me votë, janë përpjekje të dështuara në prag të vendimit historik të Këshillit Europian për fillimin e bisedimeve për anëtarësim mes BE dhe Shqipërisë + Maqedonisë së Veriut.

Sot në Gjermani me dhjetëra mijëra vetë dolën në rrugët e qyteteve kryesore duke ngritur zërin e tyre në mbështetje të…

Publiée par Taulant Balla – Faqja Zyrtare sur Dimanche 19 mai 2019

Shiko dhe këto

Deputeti: Rama dhe Basha janë ulur në tryezë, ja kush e pengon marrëveshjen

Deputeti i opozitës së re në Kuvend, Halit Valteri ka komentuar ofertën e Ramës për …